WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

03.09.2020Ruda Śląska: Wyścigi samochodów zdalnie sterowanych na torze w Wirku

Pełne emocji wyścigi będzie można podziwiać już w najbliższy weekend w Rudzie Śląskiej - Wirku. Na torze przy ul. Kolberga odbędą się Finały Mistrzostw Polski modeli samochodów zdalnie sterowanych ON-ROAD, które wystartują w klasach elektrycznej i spalinowej.
 
Rozpoczęcie zawodów w najbliższą sobotę i niedzielę zaplanowane zostało na godz. 9.00.
– Każde zawody, które organizujemy, cieszą się wielkim zainteresowaniem zarówno zawodników, jak i publiczności, która chętnie podziwia zmagania na rudzkim torze i kibicuje swoim faworytom. Emocji nigdy nie brakuje i mam nadzieję, że tym razem będzie tak samo – mówi Adrian Długokęcki, organizator zawodów ze Stowarzyszenia RC Fever Ruda Śląska. – W tym roku Ruda Śląska jest organizatorem Finału Mistrzostw Polski – zawodów podsumowujących sezon modelarski na torach otwartych. To właśnie w Rudzie Śląskiej zostaną nadane przez LOK tytuły mistrzowskie w danej klasie. Dla zawodników, którzy zdobędą 3 pierwsze miejsca, nasz partner, firma Salony Kanclerz, przygotował nagrody. Będzie o co walczyć. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i wszystko przebiegnie po naszej myśli – dodaje.
 
Zawody będą rozgrywały się przez dwa dni. W sobotę (5.09) od godz. 9.00 do godz. 18.00 potrwają biegi eliminacyjne, a z kolei w niedzielę (6.09) od godz. 8.00 do 15.30 odbędą się eliminacje i finały. W ogólnej klasyfikacji mistrzostw za wywalczone miejsca przyznawane są punkty do klasyfikacji generalnej.
 
Samochody wystartują w następujących klasach: elektrycznej E-8, E-10 TC Spec 17.5T, E-10 TC Kadet, E-10 Formuła, E-10 GT, E-10 TC Spec 13.5T i spalinowej: IC-8, IC-10, IC-8 40+. Biegi finałowe trwają 30 minut. W trakcie biegów zawodnicy muszą wjeżdżać do alei serwisowej na uzupełnienie paliwa, regulację silnika lub pomiar temperatury.
 
Dwudniowe wyścigi to jednak nie wszystko. W piątek (4.09) miłośnicy modeli zdalnie sterowanych będą mogli na torze przy ul. Kolberga przygotować się do zawodów i potrenować w godz. od 15.00 do 18.00.
 
Miłośnicy samochodów zdalnie sterowanych kupują głównie modele w wersji KIT, czyli do własnoręcznego złożenia. Trwa to kilka dni i zależy to od klasy modelu.
- Najwięcej czasu zajmuje ustawienie modelu pod dany tor, na którym ma być używany. Zaczynając od ustawienia pochylenia kół oraz ich zbieżności, pochylenia amortyzatorów, twardości sprężyn, gęstości oleju w amortyzatorach, gęstości oleju w dyferencjale, a kończąc na prześwicie podwozia i wysokości opadania wahaczy przełożenia modelu – zależnie od toru model musi być bardziej lub mniej podsterowny czy nadsterowny . Zabiera to mnóstwo czasu by ustawić model tak, aby zachowywał się jak chce tego kierowca. Jak w każdym sporcie motorowym – podsumowuje Adrian Długokęcki.
 
Zawody odbędą się pod patronatem Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyny Dziedzic. Organizatorzy informują, że w razie niekorzystnych warunków pogodowych wyścigi nie odbędą się.
 
Źródło: UM Ruda Śląska