WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

03.12.2020Ruda Śląska: Muzeum Miejskie po gruntownej renowacji!

Około 900 metrów kwadratowych przestrzeni wystawienniczej zyskało po remoncie Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Obiekt ma też nową dachówkę i efektowne oświetlenie fasady. Właśnie zakończyły się roboty budowlane. Teraz czas na wykonanie nowej wystawy stałej „Czas to pieniądz”, po której oprowadzać będą wirtualni przewodnicy – Karol Godula i Joanna Gryzik.
 
Po modernizacji cała placówka przy ul. Wolności 26 ma do dyspozycji ok. 1430 m2. 
– Rudzkie muzeum zyskało zupełnie nowy charakter, a wystawa „Czas to pieniądz” z pewnością będzie ciekawą, nową odsłoną naszej historii – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. 
 
Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 9,2 mln zł, z czego blisko 4 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Do remontu dołożyła się również Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która przekazała na ten cel 333 tys. zł z Metropolitalnego Funduszu Solidarności.
 
Zakres wykonanych w muzeum prac objął m.in.: wymianę poszycia dachowego z blachy na dachówkę, wykonanie nowej instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i wentylacji, instalację nowoczesnego monitoringu wizyjnego oraz systemu przeciwpożarowego. Wewnątrz budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wybudowano dodatkową klatkę schodową, w której umieszczono windę. 
- Również pomieszczenia biurowe przeszły gruntowny remont, a przestrzenie wystawiennicze przygotowane są zgodnie z projektem wystawy stałej, wykonanym przez profesjonalne biuro architektoniczne W ramach inwestycji przywrócona została także kawiarnia, która funkcjonowała w budynku jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku – mówi Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.
 
Na zewnątrz wymieniono schody od strony frontowej, a fasada budynku muzeum została podświetlona.
 
Dodatkowo wykonane zostało profesjonalne nagłośnienie do wystawy „Czas to pieniądz”. Wirtualnymi przewodnikami po ekspozycji i zarazem po świecie ekonomii będą dwie sztandarowe dla Rudy Śląskiej i dla fenomenu kapitalistycznych fortun postacie: Karol Godula, który świadczy swoim życiem o tym, że poprzez wykształcenie, pracowitość, inwencję i konsekwencję jednostka potrafi prawie z niczego stworzyć imperium przemysłowe na skalę europejską oraz Joanna Gryzik, która wielokrotnie pomnożyła otrzymany od niego w spadku majątek. Ekspozycja będzie zlokalizowana na dwóch kondygnacjach - na parterze i na piętrze prawego skrzydła oraz w łączniku budynku. Lewe skrzydło przeznaczono na pomieszczenia administracyjno-biurowe dla pracowników muzeum oraz na wystawy czasowe.
 
Renowacji została poddana także elewacja, a podwórko muzeum zyskało nową powierzchnię z kostki granitowej i ogrodzenie. Warto dodać, że cały budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 
Remont zakończył się 30 listopada br. Prace nad modernizacją Muzeum Miejskiego trwały od 2017 roku. W pierwszym etapie wykonane zostały roboty związane z adaptacją i przebudową pomieszczeń po byłym komisariacie Policji i wykonaniem klatki schodowej wraz z windą. Drugi etap, rozpoczęty w sierpniu ubiegłego roku, obejmował remont budynku i obejścia muzeum oraz przystosowanie pomieszczeń pod aranżację nowej wystawy stałej.
 
Źródło: UM Ruda Śląska