WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

17.09.2020Respiratory bez maski na pierwszej linii walki z COVID-19 w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku

Duże udogodnienie dla chorych na covid-19: nowoczesne, wysoko przepływowe aparaty tlenowe, które nie wymagają stosowania maski na twarz - pojawiły się w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Sprzęt pozwala pacjentom dużo wygodniej jeść, pić, spać -niż w sytuacji, gdy chory musi oddychać maską za pomocą respiratora.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał nowoczesne urządzenia do wysokoprzepływowej terapii tlenem. Umożliwiają one podawanie tlenu pacjentom, bez potrzeby stosowania maski na twarz.

Sprzęt jest niezbędny w leczeniu obrzęków płuc, zapaleniach tchawicy oraz zaburzeniach oddechowych, wywoływanych przez SARS CoV-2.

- Trzy urządzenia o wartości ponad 80 tysięcy złotych przekazała bielskiej placówce Fundacja Siepomaga. Obecnie sprzęt wykorzystywany jest nie tylko na OIOM-ie, ale również na Oddziale Kardiologicznym – mówi Anna Szafrańska, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku:

Plik dźwiękowy: tk_1szafr%20apar%20tl%20BB%20SET.mp3

dr hab. n. med. Dariusz Maciejewski, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego wyjaśnił, że aparatura generuje bardzo wysoki przepływ tlenu. Obecnie taki sprzęt wykorzystywany jest na pierwszej linii walki z Covid 19.

- W sytuacji, gdy człowiek zaczyna być niewydolny oddechowo, to potrzebuje około 30 litrów tlenu na minutę. Urządzenia pozwalają na podawanie choremu do 60 litrów w ciągu minuty. Dzięki tej aparaturze pacjenci mogą szybciej wrócić do zdrowia i uniknąć inwazyjnej terapii oddechowej – powiedział ordynator.

Zaletą przekazanych aparatów jest to, że pacjenci mogą łatwiej jeść, pić, spać, niż w sytuacji, gdy oddychają za pomocą respiratora.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego posiada 15 klimatyzowanych stanowisk intensywnej terapii, wyposażonych w nowoczesne łóżka, a także wysokiej klasy sprzęt monitorujący i pompy infuzyjne.

 

 

 

 

Źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej