WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

26.05.2020Rekordowa liczba wniosków w ramach katowickiego Budżetu Obywatelskiego

415 pomysłów katowiczan w ramach siódmej edycji Budżetu Obywatelskiego!
 
Katowiczanie w tym roku złożyli rekordową ilość wniosków w ramach Budżetu Obywatelskiego. W sumie do urzędu trafiło 415 pomysłów na prawie 90 mln zł. Obecnie trwa ich weryfikacja formalna, uwzględniająca zmiany w procedurze w związku z obowiązującym stanem epidemii.
- Katowiczanie chętnie korzystają z budżetu obywatelskiego, który jest świetnym narzędziem do wprowadzania realnych zmian w swoim otoczeniu. Pomimo tego, że to już VII edycja Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy wciąż mają wiele ciekawych i inspirujących pomysłów, a dodatkowo czas pandemii zaowocował rekordową liczbą 415 wniosków. W tym roku po raz pierwszy katowiczanie składają także wnioski w ramach Zielonego Budżetu - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
 
Spośród 415 zgłoszonych projektów 73 z nich to zadania ogólnomiejskie – jest to największa liczba wniosków w tej kategorii na przestrzeni dotychczasowych edycji. Wśród katowickich dzielnic największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Murcek, którzy zgłosili 26 wniosków. Niewiele mniej, bo 24 projekty wpłynęły do urzędu z Osiedla Tysiąclecia, a 23 z Ligoty-Panewnik.
 
Podobnie jak w poprzednich latach tegoroczne projekty dotyczą wielu dziedzin życia miasta.
 
Wśród zgłoszeń lokalnych można dostrzec wiele kontynuacji projektów tzw. projektów miękkich – zadań kulturalnych i festiwalowych, które cieszyły się powodzeniem wśród mieszkańców w zeszłych latach (projekt ogólnomiejski –„Piano Tężnia Festiwal 2021 w Parku Zadole” na kwotę 25 000 zł. czy dzielnicowy „#LOOK4: Lotny Osiedlowy Ośrodek Kultury - Dom Kultury na Witosa (2021)”, na kwotę 316 000 zł). Wśród wniosków inwestycyjnych dominowały te dotyczące poprawy estetyki przestrzeni publicznych – np. poprzez ich zazielenienie lub remonty dróg czy chodników (projekt ogólnomiejski – „Ogród Śląskich Noblistów” na skwerze przy ul. Uniwersyteckiej/Bankowej  na kwotę 282 900 zł czy projekt lokalny „Rewitalizacja giszowieckiego parku”, na kwotę 535 000 zł). Mieszkańcy chętnie zgłaszali także projekty, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w dzielnicach lub rozwój infrastruktury rowerowej, poprawiające bezpieczeństwo w dzielnicach, ale także stawiające na swobodniejsze przemieszczanie się w ich obszarze – na przykład poprzez wybudowanie nowych ścieżek rowerowych oraz postawienie stacji wypożyczania rowerów. Warto również wspomnieć o projektach sportowo-rekreacyjnych (projekt lokalny – „Ścianka tenisowa z oświetleniem wykorzystującym energię odnawialną w Dolinie Trzech Stawów” na kwotę 260 000 zł).
 
Do jednych z najdroższych wniosków złożonych w tej edycji należą projekty ogólnomiejskie, takie jak m.in.: „Ogród Jordanowski na Osiedlu Witosa”, „Tężnia solankowa na Tysiącleciu” oraz „Kolejny etap modernizacji pawilonu dla psów wraz z budową nowego obiektu dla kotów” – każdy za blisko 2,5 mln zł, czy „Reintegracja Mieszkańców i Inicjacja Aktywności Obywatelskiej poprzez Odbudowę i Koordynację Relacji Sąsiedzkich Start 2021 – Sąsiedzi Katowiccy Przykładem dla całej Metropolii!” o wartości 3 mln zł.
 
Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego katowiczanie mieli możliwość składania wniosków od 16 marca do 4 maja. Z uwagi na stan epidemii, zagrożenie koronawirusem i apel lekarzy, by do minimum ograniczać kontakty z innymi osobami, do składanych wniosków nie składano list poparcia, co z pewnością także miało wpływ na tak dużą ilość złożonych dokumentów. Wnioski obecnie są sprawdzane pod kątem formalnym i merytorycznym. Te, które przejdą pozytywnie przez weryfikację zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. 
 
Źródło: UM Katowice