WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

29.10.2020Pomaganie sąsiadowi receptą na własne przygnębienie. POIK z Bielska szuka wolontariuszySąsiedzka pomoc nabiera niezwykłej wartości w nadzwyczajnych okolicznościach. A taką na pewno jest epidemia. Szpitale szukają wolontariuszy medycznych, a Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Bielsku - zwyczajnych ludzi.

- Nie trzeba żadnych uprawnień, badań i szkoleń.Wolontariusz sam określa, kiedy i jak chce pomagać osobom, które nie mogą wychodzić z domu: niepełnosprawnym, odizolowanym i seniorom - mówi dyrektor Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bielsku, Małgorzata Malinowska:

Plik dźwiękowy: polik1.mp3

POIK ma już doświadczenia z pierwszej fazy epidemii, wtedy w ciągu trzech miesięcy do pomocy domowej zgłosiło się kilkudziesięciu wolontariuszy:

Plik dźwiękowy: poik2.mp3

Terenem działania będzie stolica Podbeskidzia i powiat bielski. Osoby niepełnoletnie powinny mieć zgodę rodziców. Wystarczy zadzwonić do POIKu.

- Pomagając pomagamy nie tylko potrzebującym ale i… samym sobie - pokonać przygnębienie, poczucie izolacji, braku kontaktu z ludźmi – przekonuje Małgorzata Malinowska:

Plik dźwiękowy: tk_2poikVol%20SET.mp3

Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej, jako jedna z nielicznych placówek, nie zrezygnowała z osobistego kontaktu ze zgłaszającymi się. Prowadzi telefon interwencyjny, udziela pomocy prawnej, psychologicznej a w razie potrzeby – schronienia i wyżywienia. Hostel POIKu  mieści 30 osób, od kilku tygodni wszystkie miejsca są zajęte.

 

 

Foto: POIK BB/Fb; pixabay