WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

01.10.2020Ocalmy od zapomnienia sosnowieckie nekropolie!

Sosnowiec chce zadbać o zapomniane pomniki na sosnowieckich nekropoliach. Stowarzyszenie, które będzie się tym zajmowało będzie działało nie tylko w trakcie Wszystkich Świętych.
 
Jesień to czas, gdy coraz częściej odwiedzamy groby bliskich nam zmarłych. To także czas, gdy częściej niż zwykle dostrzegamy piękne i zaniedbane pomniki. Dlatego już teraz, z działalnością rusza Stowarzyszenie "Ku Pamięci", które ma ratować zapomniane nekropolie.
 
Inicjatorem powstania jest ówczesny pełnomocnik prezydenta Sosnowca, Arkadiusza Chęcińskiego, a obecnie poseł, Mateusz Bochenek. 
- Są niezwykłe, piękne, ale wiele z nich niszczeje. Niektóre wyglądają na „niczyje”. Chcę to zmienić. Wspólnie z władzami Sosnowca chcemy zadbać o nagrobki, często zapomniane, a jakże ważne dla naszego miasta i całego regionu. Pierwszą kwestę zamierzamy zorganizować już za miesiąc w czasie Wszystkich Świętych  - mówi poseł Mateusz Bochenek.
 
Na czym ma polegać działanie stowarzyszenia? Przedstawiciele będą zbierali środki na ratowanie zabytkowych nagrobków, gdzie pochowane są zasłużone dla miasta i regionu osoby. Nagrobki, które charakteryzuje wyjątkowa architektura.
- Szczególnie w okresie świątecznym dostajemy mnóstwo zgłoszeń od mieszkańców dotyczących karteczek z informacją o braku opłat za grób, często dotyczy to pięknych zabytkowych pomników. Dlatego postanowiliśmy wpisać cmentarz czterech wyznań przy ulicy Smutnej i al. Mireckiego do Gminnej Ewidencji Zabytków. Bardzo ważne, aby nasze dziedzictwo kulturowe nie zostało zniszczone. Stąd, cieszę się, że w naszym mieście będzie działało takie stowarzyszenie i sam chętnie będę wspierał jego działania - mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.
 
Przedstawiciele mają za sobą już pierwsze spotkania i nakreślony plan działania.
- Działalność stowarzyszenia nie może ograniczyć się tylko do zbiórek w trakcie Wszystkich Świętych. Chcemy również do działania zaangażować szkoły, być może także indywidualne osoby, które mogłyby się opiekować grobami. Połączymy to z lekcjami regionalizmu - mówi poseł Bochenek.
 
Przedstawiciele kilku sosnowieckich szkół już zadeklarowali, że chętnie obejmą opieką pomniki. Do działania zaangażowani zostali przedstawicieli różnych wyznań, kościoła katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego oraz osoby zajmujące się historią. Także regionaliści i organizacje pozarządowe.
 
Członkowie stowarzyszenia i wolontariusze będą kwestowali w weekend na przełomie października i listopada. Jednak wpłat będzie można dokonywać także online, przez cały rok.
 
Wszyscy zainteresowani mogą dołączyć do stowarzyszenia w każdej chwili lub po prostu wesprzeć jego działania. Wystarczy zgłosić się do Biura Poselskiego Mateusza Bochenka, przy ul Warszawskiej 1/4 w Sosnowcu.
 
Źródło: UM Sosnowiec