WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

17.06.2020Nowe centrum miasta w Dąbrowie Górniczej coraz bliżej!

Jest przetarg na dokumentację projektową dla Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Chodzi o tereny w rejonie ulic Kościuszki, Kolejowej i Konopnickiej. Wszystko w związku z rewitalizacją śródmieścia.
 
Fabryka Pełna Życia to projekt, który ma szansę zrewolucjonizować życie w centrum Dąbrowy Górniczej. 
 
4-hektarowy teren Fabryki Obrabiarek Ponar-Defum od końca XIX wieku był całkowicie zamknięty dla mieszkańców. Teraz ma powstać wizytówka i tętniące życiem serce Dąbrowy Górniczej.Wizję nowego Centrum Dąbrowy Górniczej – po licznych konsultacjach społecznych, jak i pracach grup ekspertów w zakresie urbanistyki i architektury, ekonomii i przedsiębiorczości oraz zrównoważonego rozwoju – oparto o zasoby społeczności lokalnej.
– Przestrzeń nowego centrum Dąbrowy wyróżniać będą, widoczne na każdym kroku, odwołania do zagłębiowskiej tożsamości miejsca – mówi prezes Fabryki Pełnej Życia, Wojciech Czyżewski i dodaje: - Rośliny w Fabryce Pełnej Życia zaplanowano jako integralną część zabudowy. Kompozycje roślinne będą nawiązywać do gatunków występujących na obszarze Zagłębia, w oparciu o sporządzoną inwentaryzację dendrologiczną. Ponadto, dobór roślinności wzbogacono o gatunki kojarzone z krajobrazem Dąbrowy Górniczej i jej okolic. W celu maksymalnego zmniejszenia ilości odprowadzanych wód opadowych i roztopowych w koncepcji architektonicznej zaproponowanozastosowanie tzw. zielonych dachów retencyjnych oraz powtórne wykorzystywanie wód opadowych.
 
W I etapie konieczne jest przygotowanie projektów budowlanych całego obszaru inwestycji w zakresie zagospodarowania terenu,małej architektury oraz sieci: wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej i teletechnicznej, a tzw. obszaru centralnego projektu w zakresie branży drogowej, zieleni, systemu informacji wizualnej, a także projektówbudowlanych poszczególnych obiektów w branżach: architektonicznej, konstrukcyjnej, sanitarnej i elektrycznej wraz z wytycznymi do planów ochrony zdrowia. Dopiero po przyjęciu i zatwierdzeniu przez zamawiającego projektów budowlanych wykonawca będzie mógł sporządzić projekty wykonawcze.
- Przyjęliśmy założenie, że Fabryka Pełna Życia będzie miejscem relaksu, gdzie będzie można zobaczyć film, obejrzeć wystawę, napić się dobrej kawy i zjeść coś dobrego – nowego w mieście. Będzie to miejsce z bogatą ofertą eventów kulturalnych, działań społecznych i ekologicznych – podkreśla Wojciech Czyżewski.
 
Termin na składanie ofert w przetargu mija 14 lipca 2020 r.
 
Źródło: Fabryka Pełna Życia
Foto: Analog Studio