WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

24.09.2020Nie tylko Rodzinny Rajd. Cały weekend w Bielsku będzie rowerowy

Ostatni weekend września zawsze kojarzył się z niedzielnym rodzinnym rajdem rowerowym. Tym razem moda na dwa kółka zapanuje w mieście na cały weekend. Nic dziwnego – stolica Podbeskdzia aspiruje do tytułu Rowerowej Stolicy Polski.

Rowerowy weekend wystartuje w piątek - 25 września w godz. 15.00-18.00 Miejski Zarząd Dróg zaprasza mieszkańców na spotkanie dotyczące przebiegu głównych tras rowerowych o charakterze komunikacyjnym na terenie miasta. Spotkanie odbędzie się w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego przy pl. Ratuszowym 1. Jest ono elementem realizacji opracowania pn. Koncepcja głównych tras rowerowych na terenie miasta Bielska-Białej, którego przyjęcie planowane jest na koniec października br. Zaproszeni na nie są wszyscy zainteresowani rozwojem komunikacji rowerowej w mieście, w tym członkowie Zjednoczonej Beskidzkiej Inicjatywy Rowerowej czyli forum konsultacyjnego i opiniodawczo-doradczego prezydenta Bielska-Białej w zakresie polityki rowerowej.

Już od czwartku – 24 września do soboty – 26 września na terenach wystawowych ZIAD pod Dębowcem odbędzie się Bike Expo – Narodowy Test Rowerowy, którego wcześniejsze edycje miały miejsce na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Wydarzenie będzie miało przede wszystkim charakter testów rowerowych, ale nie zabraknie także ekspozycji najnowszych modeli i akcesoriów. To nowatorska impreza testowo-targowa, zarówno dla branży (B2B 24-25 września), jak i dla klientów końcowych (25-26 września). W naszym mieście, tuż obok tras na Szyndzielni, będzie można oglądać i testować najnowsze modele rowerów i nowoczesne akcesoria. Jak zapowiadają organizatorzy, nie zabraknie też gości specjalnych.

W sobotę – 26 września także przy ZIAD odbędzie się Bike Beskidy – impreza rowerowa. ZIAD, miasto Bielsko-Biała i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zapraszają na dzień pełen wrażeń. Wydarzenie wystartuje o godz. 10.00. Od 12.00 do 16.00 w pełnych godzinach będzie można zobaczyć: MTB Stunt Show, czyli pokaz jazdy na jednym kole i innych akrobacji na rowerze górskim – w wykonaniu Kamila Kobędzowskiego, finalisty programu Mam Talent. O 12.00, 14.00 i 16.00 odbędą się zajęcia szkoleniowo-instruktażowe z GOPR Co zrobić w razie wypadku w górach będąc na rowerze. W ich programie m.in. nauka zachowania po wywrotce, jak pomóc koledze w trakcie wypadku, zasady zachowania na trasach rowerowych, etykieta rowerzysty, zachowanie środków bezpieczeństwa, umiejętność określenia lokalizacji wypadku. O godz. 11.00, 13.00 i 15.00 organizatorzy zapraszają na naukę serwisowania roweru Zrób to sam – mój własny serwis. Profesjonaliści pokażą, jak przygotować rower przed i po sezonie, co zrobić gdy złapiemy gumę oraz jak zachować się przy awariach na trasie i w czasie wycieczki, a także pokażą potrzebne narzędzia. O 13.00 i 15.00 planowane są wyjazdy szkoleniowe na trasy rowerowe z instruktorami. O godz. 16.00 prezydent miasta przekaże ratownikom GOPR ratowniczą przyczepę dla poszkodowanych rowerzystów. To specjalistyczna przyczepa do quadów, których używa GOPR służąca do ewakuacji osób poszkodowanych w pozycji leżącej za pojazdem czterokołowym. Jest dostosowana do ewakuacji poszkodowanych rowerzystów wraz z rowerem. Wszystko to ma bardzo duże znaczenie przy coraz większej ilości wypadków rowerowych na trasach enduro na terenie działania Beskidzkiej Grupy GOPR.
Wydarzenie zakończy się o godz. 18.00. Poza programem organizatorzy zapowiadają też inne atrakcje: akademię dzieciaka - mobilne miasteczko ruchu drogowego ze znakami, przeszkodami rowerowymi, rowery akrobatyczne do dyspozycji, pokaz oklejania rowerów, pokazy rowerowe, malowanie twarzy, wystawę starych rowerów oraz rowerów robionych z bambusa, strefę chillout i DJ’a.

No i na koniec – wydarzenie, które od ponad 20 lat kojarzy się z rowerem w Bielsku. Ze względu na epidemię, rozłożony na dwa dni wystartuje kolejny Bielski Rodzinny Rajd Rowerowy pod patronatem prezydenta miasta. T26 i 27 września w godz. 12.00 – 17.00 Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów zaprasza na Błonia w Bielsku-Białej. Rajd odbędzie się na nowych zasadach. Każdy pokona swoją trasę, a meta znajdzie się na Błoniach. Impreza adresowana jest do osób, które przyjadą na rowerze i wcześniej zgłoszą się przez stronę internetową.

W programie przewidziano: weryfikację przejechanych kilometrów w ramach akcji Rower Pomaga, nagrody dla osób, jeżdżących z aplikacją lub papierowym licznikiem rowerowym, konkursy sprawnościowe i poczęstunek. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zgłaszać można się elektronicznie do 24 września br. Organizatorzy zachecają też do używania aplikacji Rowerowa Stolica Polski lub Papierowy Licznik Rowerowy. Można go wydrukować lub pobierać w Informacji Turystycznej i systematycznie go uzupełniać, a zebrane kilometry oddane zostaną akcji Rower Pomaga. Za przejechane na rowerze kilometry kupowane są rowery dla dzieci z Domów Dziecka.

 

Źródło: Urząd Miejski w Bielsku-Białej
foto: arch. Radia CCM; bikeexpo.pl; ZBIR Zjednoczona Bielska Inicjatywa Rowerowa /Fb