WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

15.12.2020Na początek, w Pszczynie. "Białe Płuca" pokazują, czym oddychamy

Na Rynku w Pszczynie stanęła nietypowa instalacja: "białe płuca" z zamontowanymi czujnikami  zanieczyszczeń powietrza. Ogólnopolska akcja Alarmu Smogowego, do której dołączyli działacze z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego, ma uświadomić mieszkańcom i władzom jednego z najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Polsce, że to my sami odpowiadamy za jakość powietrza, którym oddychamy.

- Kilkumetrowe płuca z białej tkaniny filtracyjnej będą wchłaniały powietrze, a zainstalowane wewnątrz czujniki, wskazywały poziom zanieczyszczeń - mówi jedna z inicjatorek akcji, Aleksandra Antes-Szewczyk z Pszczyny:

Plik dźwiękowy: alSmog.mp3]

W ciągu kilkunastu godzin od ulokowania instalacji na pszczyńskim Rynku, czujniki odnotowały kilkukrotne przekroczenia dopuszczalnych norm pyłów zawieszony w powietrzu. Niestety, jeżeli sytuacja się nie zmieni, "białe płuca" w centrum Pszczyny szybko zmienią barwę na grafitową,

Członkowie Pszczyńskiego Alarmu Smogowego od roku starają się o utworzenie w mieście punktu obsługi beneficjenta Programu „Czyste Powietrze” oraz szeroką kampanię informacyjną Programu i uchwały antysmogowej wśród mieszkańców.
4 lutego br. przekazały burmistrzowi petycję w tej sprawie, podpisaną przez ponad 3 tys. mieszkańców.

 

Foto: Pszczyński Alarm Smogowy/Fb