WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

03.11.2020Na Ekosłupku i w smartfonie - bielszczanie sami widzą, czym oddychają

W Bielsku-Białej mieszkaniec widzi, czym oddycha. 35 czujników smogu, ulokowanych w przestrzeni miejskiej, połączyła jedna platforma cyfrowa. Teraz żeby sprawdzić, czy na zewnątrz nie ma smogu, wystarczy wejść na miejską stronę internetową.

- Chodzi o czujniki Syngeos, montowane na budynkach publicznych oraz tzw. Ekosłupki, które świecąc kolorowym światłem, obrazują jakość powietrza w danym miejscu - mówi Katarzyna Kordas z Wydziału Ochrony Środowiska bielskiego magistratu:

Plik dźwiękowy: tk_1smogMonit%20SET.mp3

To właśnie popularność postawionych w ubiegłym roku Ekosłupków, które bielszczanie zdążyli już polubić, skłoniła miasto do uruchomienia aplikacji na smartfony oraz strony internetowej.

Na wirtualnej mapie Bieska widzimy ikonki czujników Syngeos i ekosłupków. Po kliknięciu na poszczególne czujniki, system zaprezentuje w panelu bocznym szczegółowe dane pochodzące z zainstalowanych sensorów, aktualizowane w czasie rzeczywistym.

System udostępnia też wykres pomiarów z ostatniej doby oraz zalecenia, jak postępować przy złej jakości powietrza. Szczegóły na stronach internetowych urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

 

 

Źródło: UM w B-B; foto: Bielsko-Biała – Miasto Dobrej Energii/Fb