WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

12.10.2020Mural, który chłonie smog - na kamienicy przy Mickiewicza w Bielsku

Ekologiczny mural - który co najmniej przez dekadę będzie zmniejszał zanieczyszczenie powietrza tak, jak by to zrobił las o powierzchni ponad 100 m2 - powstał przy ul. Adama Mickiewicza 9 w Bielsku-Białej. 

Klub Gaja i Galeria Bielska BWA do współpracy zaprosili artystkę Ewę Ciepielewską z Grupy Luxus, która namalowała swój projekt na ponad 100 m2 ściany. Praca powstała w ramach programu Święto drzewa, którego partnerem strategicznym jest Aldi. Podczas odsłonięcia muralu, które odbyło się 12 października br., został posadzony platan. W uroczystości wzięli udział prezydent miasta Jarosław Klimaszewski i zaproszeni goście. 

Program Święto drzewa Klubu Gaja skupia się na edukacji w dziedzinie ochrony środowiska i klimatu popartej realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew. 18. edycja Święta drzewa w Bielsku-Białej to nie tylko akcje sadzenia drzew i krzewów, ale także niezwykłe wydarzenie artystyczne. Mural Ewy Ciepielewskiej przedstawiający fragment lasu został wykonany farbami włoskiej firmy Airlite. Do pomalowania prawie 20-metrowej ściany potrzebny był budowlany podnośnik z koszem.

- Farby działają na zasadzie porównywalnej do procesu fotosyntezy u roślin, u których chlorofil katalizuje reakcję produkcji energii. W podobny sposób Airlite wykorzystuje właściwość dwutlenku tytanu do wytwarzania reaktywnych cząsteczek, które neutralizują zanieczyszczenia powietrza w obojętne związki. Namalowany las na ponad 100 m2 ściany zmniejszy zanieczyszczenie powietrza w taki sam sposób, jak zrobiłby to posadzony las o tej samej powierzchni – mówiła autorka muralu:

Plik dźwiękowy: tyk_1mural%20SET.mp3

Święto drzewa, w tym roku obchodzone pod hasłem Święto drzewa dla zwierząt!, odbywa się także w Szkole Podstawowej nr 27. Klub Gaja wspólnie z uczniami i zaproszonymi gośćmi posadzi m.in. głogi, leszczyny, aronie i byliny oraz poprowadzi warsztaty budowy budek lęgowych dla wiewiórek, ptaków, nietoperzy, trzmieli, motyli i pszczół samotnic. Schronienia dla zwierząt zostaną zamontowane w ogrodzie szkolnym i posłużą edukacji dzieci i młodzieży.

Źródło: Urząd Miejski w Bielsku-Białej; foto: Paweł Sowa/UMBB