WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

04.09.2020Mieszkańcy ulicy Traugutta w Sosnowcu mają dość dużego natężenia ruchu! Chcą szybkiej budowy węzła z trasą S1!

Spokojna niegdyś ulica Traugutta w Sosnowcu od dłuższego już czasu taką nie jest. 
 
Powodem są samochody, które dojeżdżają do pobliskiego centrum logistycznego i rozjeżdżają drogę. Często dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji. 
- Kierowcy jeżdżą po chodnikach, wyprzedzają "na trzeciego", mimo zakazu jeżdżą także tu tiry - mówi naszemu reporterowi jedna z mieszkanek ulicy Traugutta w Sosnowcu, która dodaje, że boi się wypuszczać z domu dzieci samych, żeby nie doszło do niebezpiecznego zdarzenia.
 
W szczycie, do hal magazynowych, które znajdują się nieopodal, przejeżdża na minutę nawet 30 - 40 samochodów!
- Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie "węzła klimontowskiego" - dodaje inny z mieszkańców niespokojnej dziś ulicy.
 
Władze miasta wraz z radą dzielnicy robią co mogą, aby tę sytuację zmienić. Już jakiś czas temu była mowa o wybudowaniu w okolicy węzła drogowego z trasą S1, która odciążyłaby ulicę Traugutta. Tak się jednak do dziś nie stało. 
 
Radni chcą po raz kolejny wystosować apel – tym razem osobisty do ministerstwa w tym temacie. Chcą też pokazać osobom odpowiedzialnym za drogi w kraju film, który uwidoczni problem. Jeśli to nie pomoże – będą protesty.
- Mieszkańcy gotowi są zablokować w ramach protestu tą wąską ulicę Traugutta, ale również zjazdy na drogę ekspresową przy ulicy Lenartowicza. Poprosiłem ich o wstrzymanie się jeszcze z blokadą. Mam nadzieję, że pokazanie filmu z naszym apelem w ministerstwie, przyczyni się do tego, że blokowanie konieczne nie będzie, jednak zdaję sobie sprawę z determinacji mieszkańców - mówi Łukasz Krawiec, radny Rady Miasta Sosnowca, jednocześnie mieszkaniec wschodnich dzielnic miasta.
 
Zarządca ekspresówki, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekonuje, że jest porozumienie z miastem dotyczące przebudowy "S jedynki" w tym rejonie – i sprawa nabiera tempa. 
- Trwa to tyle, między innymi dlatego, że wydłużało się projektowanie po stronie miasta, przez co wykonawca odstąpił od realizacji części projektowej od strony Generalnej Dyrekcji. To spowodowało konieczność przeprowadzenia między innymi kolejnego postępowania przetargowego, został rozszerzony zakres inwestycji i zmienił się cały inwestycyjny plan - wyjaśnia Marek Prusak z katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
 
Nowy przetarg na projekt ma zostać ogłoszony najwcześniej... w przyszłym roku. Do tematu zapewne wrócimy.