WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

20.07.2020Miasto Gliwice buduje mieszkania

Na zamieszkanie w 48 mieszkaniach przy ul. Kujawskiej, św. Jacka, Górnej i Samotnej w Ligocie Zabrskiej chętne są aż 493 rodziny. Na ogromne zainteresowanie inwestycją wpływa m.in. standard lokali i lokalizacja.
 
Miasto od lat z powodzeniem realizuje własny, gliwicki program mieszkaniowy. Dzięki temu przybywa mieszkań zarówno dla rodzin o niższych dochodach, jak i dla osób średnio sytuowanych. Mieszkania komunalne budowane są w standardzie „pod klucz”. Oznacza to lokale w pełni wykończone i pomalowane, do których najemca może się od razu wprowadzić. Stawka miesięcznego czynszu wynosi 12,10 zł za metr kwadratowy. Oprócz tego, na starcie pobierana jest od najemcy kaucja w wysokości trzykrotnego miesięcznego czynszu.
 
Do pierwszych mieszkań wynajmowanych na takich zasadach, w Łabędach przy ul. Anny Jagiellonki, lokatorzy wprowadzili się jesienią ubiegłego roku. Na przełomie października i listopada  klucze do 48  lokali otrzymają mieszkańcy nowego komunalnego osiedla przy ul. Kujawskiej, św. Jacka, Górnej i Samotnej. Zbudowane tam mieszkania mają od 31,62 m2 do 53,73 m2. Do każdego lokalu od pierwszej do czwartej kondygnacji przynależy balkon, a na parterze – balkon lub taras. Lokatorzy mają dostęp do wielopoziomowego parkingu , komórek lokatorskich oraz wózkowni i rowerowni, a także zagospodarowanego terenu wokół, m.in. placu zabaw. Obiekty zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 
Chętnych nie brakuje – do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej wpłynęły 493 wnioski o wynajem.
– Na ogromne zainteresowanie mieszkaniami przy ul. Kujawskiej wpływa przede wszystkim standard lokali, doskonała lokalizacja - blisko centrum miasta - atrakcyjny budynek podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej, dobra infrastruktura i dostępność parkingów – wylicza Bożena Kus, dyrektor ZGM w Gliwicach.
 
Obecnie wnioski podlegają weryfikacji pod względem merytorycznym, czyli spełnienia kryterium dochodowego i innych wymaganych warunków.  Następnie zostaną one przekazane do zaopiniowania przez Zespół ds. Mieszkaniowych, który stanowi funkcję społecznej kontroli kwalifikowania osób, z którymi będą zawierane umowy najmu lokali mieszkalnych.  
Projekt listy osób uprawnionych do otrzymania lokalu zostanie opublikowany 31 sierpnia w gablotach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz na stronie internetowej: www.zgm-gliwice.pl. Ewentualne uwagi i zastrzeżenia do opublikowanej listy będzie można wnosić od 1 do 11 września. Publikacja listy ostatecznej osób uprawnionych do otrzymania lokalu mieszkalnego wyznaczona została na 5 października. Nowi lokatorzy wprowadzą się do swych mieszkań w listopadzie.
 
Kolejne mieszkania już w budowie
 
Inwestycja, zapewniająca miastu stały rozwój trwa. W 5 budynkach wielorodzinnych  w kwartale ulic Kujawskiej, Samotnej, św. Jacka i Górnej docelowo powstanie 114 lokali mieszkalnych. II etap tej inwestycji ma się zakończyć w 2021 r. Trwają przygotowania do III etapu budowy.
 
To nie koniec. W perspektywie najbliższych  lat nowe mieszkania powstaną również przy ul. Opolskiej oraz przy ul. Dworskiej i Zbożowej. Inwestycja obejmie budowę 3 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których do 2021 r. powstanie 85 lokali mieszkalnych. W perspektywie do 2024 r. w tych lokalizacjach zaplanowano budowę kolejnych budynków ze  199 mieszkaniami. 
 
Fot. Mosquidron/UM Gliwice
źródło: www.gliwice.eu