WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

07.12.2020Metropolitalna Wigilia dla Samotnych: ruszyły specjalne infolinie!

Miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wraz fundacją Wolne Miejsce po raz kolejny łączą wspólnie siły ludzkich rąk i serc wolontariuszy oraz darczyńców w organizacji Wigilii dla Samotnych. Tegoroczna Wigilia odbędzie się w zmienionej formule.
 
Tym razem, ze względu na pandemię covid-19, to wolontariusze fundacji wypełnią wolne miejsca w życiu odwiedzanych, samotnych ludzi, dostarczając im kolację wigilijną bezpośrednio do ich domów. Wydarzenie to wspiera również Metropolia poprzez m.in. wynajęcie sprzętu gastronomicznego potrzebnego do przygotowania wigilijnych dań oraz poprzez wynajem samochodów chłodzących, potrzebnych do ich przetransportowania.
 
Akcja odbędzie się 24 grudnia 2020 roku w godzinach od 7.00 do 15.00. Wszystko po to, by pomimo trudnych dla nas wszystkich obostrzeń, poczuć prawdziwe święta Bożego Narodzenia i podzielić się z samotnymi osobami, nie tylko posiłkiem, ale też dobrym słowem i życzeniami.
 
Zgłoś chęć udziału w Wigilii dla Samotnych przez telefon!
 
Każda samotna osoba, której sytuacja życiowa lub materialna nie pozwala, by spędzić Wigilię w gronie najbliższych, może zgłosić chęć przyjęcia paczki z wigilijnymi potrawami. Wystarczy skontaktować się z infolinią fundacji Wolne Miejsce, które będzie czynna do 20 grudnia br. przez całą dobę. Numery telefonów są dwa:
  • dla potrzebujących ze Śląska: 32 723 28 28
  • dla potrzebujących z Zagłębia: 32 723 26 36
 
Co ważne, nie dzwonimy za kogoś! Zgłoszenia przyjmowane są tylko od tych osób, które same skontaktują się z infolinią!
 
W poprzednich latach, gdy była możliwość wspólnego spotkania przy wigilijnym stole, przy którym zasiadało kilka tysięcy osób w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym, Metropolia uruchamiała specjalne i bezpłatne linie autobusowe dla gości tego wydarzenia.
– W tym roku, ze względu na trwającą pandemię wydarzenie musi przybrać formę mobilną, więc i my – dostosowując do aktualnych potrzeb – tę mobilność chcemy wesprzeć, wynajmując m.in. samochody chłodzące, które potrzebne są do przetransportowania świątecznych dań. Wsparcie organizacyjne to jedno, ale docierają do nas sygnały, że niektórzy pracownicy naszego urzędu postanowili zaangażować się w to wydarzenie jako wolontariusze – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.
 
Do tego, by zaangażować się w wolontariat, zaprasza Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce oraz wieloletni organizator Wigilii dla Samotnych.
– Pragnę zapewnić, że każda osoba, która czuje chęć uczynienia czegoś autentycznego i dobrego dla drugiego człowieka, odnajdzie się w naszym fundacyjnym gronie. Wiem o tym, bo każdy z wielkanocnych kierowców, zawożąc śniadania wielkanocne, wrócił z wiosennej akcji poruszony tym, jak wiele radości dawał wręczając każdą świąteczną paczkę - mówi Mikołaj Rykowski.
 
Źródło: GZM