WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-FEST GRANIE

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

06.02.2020Lewym pasem po DTŚ! Można? Można! [VIDEO]

Tak jeździć nie można! Kierowcy często zapominają o zasadach ruchu i na drodze dwupasmowej poruszają się lewym pasem. Zwyczaj ten, podczas gdy prawy pas jest wolny, dotyczy wielu Polaków. 

Przepisy prawa nakazują stosowanie się do ruchu prawostronnego, czyli jazdę możliwie jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Pas lewy (szybki) powinien służyć kierowcom do wyprzedzania. Poruszanie się nim wtedy, gdy prawy jest pusty, to wykroczenie drogowe, mogące skutkować mandatem. Jeśli natomiast prawy pas jest zajęty, zmieniamy go, ale wracamy, gdy tylko przestanie być blokowany. - Mówi podinspektor Marek Słomski - rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. 

Taki system obowiązuje też przy wyprzedzaniu czy omijaniu. Za niezastosowanie się do tego przepisu kierowcy grozi mandat od 20 do 500 złotych oraz dwa punkty karne.

Mężczyzna prowadzący pojazd z zamieszczonego filmu został zarejestrowany przez nieoznakowany radiowóz policyjnej grupy Speed. 45-latek, z zawodu kierowca dużych ciężarówek, zapłacił dziś mandat i dopisał na swoim koncie dwa punkty karne. - dodaje Słomski.

Film z jazdy lewym pasem jest dostępny TUTAJ

Źródło: KMP Gliwice