WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

14.12.2020Która choinka lepsza - ekologiczna od leśników, czy plastikowa?

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki. Wielu w tym czasie staje przed dylematem: sztuczna czy od leśników. Niestety dziś często wmawia się, że plastik jest ekologiczny. 
 
Czy sztuczna choinka naprawdę może być bardziej przyjazna środowisku niż naturalne i w pełni biodegradowalne tradycyjne drzewko? Leśnicy odpowiadają!
 
Sztuczna choinka służy dłużej. Czy dlatego jest lepsza?
 
Rzeczywiście posłuży nam dłużej ale wątpliwe, czy przez długie lata. Nawet jeśli się ją szanuje, to jednak ulega zużyciu, zniszczeniu i trzeba ją wymienić na nową. Często też przy zakupie plastikowej choinki ulegamy modom. W efekcie stara choinka ląduje na wysypisku.
 
Recykling choinek sztucznych - czy to możliwe?
 
Chcielibyśmy żeby się odbywał. Konstrukcja choinki jest splotem plastiku i metalowego drutu. Trzeba zadać sobie dużo trudu by rozdzielić te dwa komponenty. W efekcie, najczęściej jako odpad mieszany, ląduje na wysypisku. Choć powinna, to jednak nie jest poddawana recyklingowi. Tworzywo sztuczne szkodzi przyrodzie od momentu wydobycia surowców do jego produkcji. Szkodliwa jest też utylizacja czy składowanie sztucznych odpadów. Czyli całkowicie odwrotnie niż przy tradycyjnym drzewku.
 
To skąd się biorą żywe choinki?
 
Najczęściej z plantacji. Leśnicy zakładają takie pod liniami energetycznymi, czyli tam gdzie nie mogą rosnąć wysokie drzewa. Po wyczerpaniu choinek z plantacji znów zakładamy nową i dzięki temu stale w tym samym miejscu rosną drzewa. To ekologiczna fabryka, która wiąże dwutlenek węgla i produkuje tlen. Czy to samo można powiedzieć o fabryce plastiku?
 
A co z choinkami w doniczkach?
 
Zdecydowanie lepsze niż sztuczne. Miejmy jednak świadomość, że drzewko które stoi w naszym domu przez kilka tygodni w cieple, może pomylić ten okres z nadejściem wiosny. Jeśli zacznie rozwijać pączki, a my w styczniu czy lutym wystawimy je na dwór, kolejnej takiej zmiany może nie przeżyć.
 
Leśnicy zapraszają na zakupy!
 
U każdego leśniczego z Nadleśnictwa Siewierz można kupić świąteczną choinkę. Bożonarodzeniowe drzewko pachnące lasem, niewątpliwie tworzy wspaniałą świąteczną atmosferę.
 
W zależności od lokalizacji punktu sprzedaży, będą można nabyć świąteczne drzewka takie jak między innymi: świerk zwyczajny, sosna zwyczajna, sosna czarna
 
Pełna lista miejsc, w których można kupić żywe, świąteczne drzewko od Leśników jest dostępna TUTAJ
 
Źródło: Nadleśnictwo Siewierz