WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

01.09.2020Katowicka Karta Mieszkańca z poślizgiem

Służby prawne Wojewody Śląskiego uchyliły uchwałę Rady Miasta Katowice wprowadzającą Katowicką Kartę Mieszkańca.
 
Mieszkańcy Katowic nie będą mogli zgodnie z zapowiedziami od 1 września korzystać ze zniżek, które zapewni Katowicka Karta Mieszkańca (KKM). Przypomnijmy, że 28 sierpnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Katowic przedstawił projekt Katowickiej Karty Mieszkańca. Zgodnie z planem władz miasta, od 1 września mieszkańcy Katowic mieli mieć możliwość wyrabiania karty i uzyskiwania szeregu upustów m.in. na miejskie baseny, wejścia na ośrodki sportowe i wydarzenia kulturalne. 
 
Niestety, służby prawne Wojewody Śląskiego uchyliły uchwałę Rady Miasta Katowice wprowadzającą KKM. Decyzja ta została opublikowana w piątek, na platformie tzw. „e-Nadzoru”, 28 sierpnia, po godzinach pracy Urzędu Miasta Katowice – a więc tym samym kilka godzin po wspomnianej konferencji prasowej. 
- Decyzja służb prawnych Wojewody oraz termin jej ogłoszenia są dla nas dużym zaskoczeniem. Tym bardziej, że uchwała Rady Miasta, zgodnie z prawem, weszła w życie 19 sierpnia – tj. po 14 dniach od daty opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego– mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice. 
 
Według służb prawnych Wojewody „uchwała w sprawie wprowadzenia na terenie miasta Katowice Programu pn. „Katowicka Karta Mieszkańca" wydana na podstawie m.in. art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym– nie podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Uchwała ta nie stanowi aktu prawa miejscowego. Nie posiada ona bowiem cech, które umożliwiłyby zakwalifikowanie jej do tej kategorii aktów”.
 
Zapis służb prawnych Wojewody w zakresie nie publikowania uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego wzbudził wątpliwości w Urzędzie Miasta Katowice. 
- Identycznym trybem wprowadzaliśmy w Katowicach analogiczne projekty, których służby prawne Wojewody nie kwestionowały. W innych miastach, w których funkcjonują karty mieszkańca – np. w Krakowie – zastosowano dokładnie takie zapisy, jakie znalazły się w uchwale katowickiej Rady Miasta. Można więc powiedzieć, że poruszaliśmy się utartymi i sprawdzonymi schematami – dodaje Maciej Stachura. 
 
Uchylenie uchwały przez służby prawne Wojewody oznacza, że mieszkańcy Katowic od 1 września będą mogli wyrabiać Katowicką Kartę Mieszkańca (w wersji elektronicznej lub plastikowej), ale nie będą mogli korzystać ze zniżek, które miała zapewniać. 
– Gdy zapoznaliśmy się dziś z treścią pisma służb Wojewody przeanalizowaliśmy kilka możliwych scenariuszy działania. Prezydent Marcin Krupa podjął decyzję, by wybrać takie rozwiązanie, które zagwarantuje mieszkańcom możliwie szybki dostęp do zapowiedzianych zniżek. W związku z tym prezydent zwrócił się do Macieja Biskupskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Katowice, o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Katowice w poniedziałek 7 września. Maciej Biskupski wyraził zgodę na takie rozwiązanie i zapowiedział, że niezwłocznie poinformuje o tym fakcie radnych. Podczas sesji radni będą mogli przyjąć nową uchwałę w sprawie wprowadzenia Katowickiej Karty Mieszkańca. Dzięki temu zapowiedziane zniżki będą mogły obowiązywać już od 8 września. Jest nam przykro, że z przyczyn nieleżących po naszej stronie mieszkańcy będą mogli korzystać ze zniżek o tydzień później. Prosimy w tej sprawie o wyrozumiałość – dodaje Maciej Stachura i przypomina, że użytkownicy basenów miejskich, będący mieszkańcami Katowic, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, będą korzystać ze zniżek nawet bez karty do połowy września.
 
Źródło: UM Katowice