WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN GODZIK-Wakacyjne FEST GRANIE

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

04.09.2020Katowice: SprzątaMY dzielnice po raz ostatni w tym sezonie!

Jak co roku mieszkańcy wspólnie z wolontariuszami Stowarzyszenia Wolnej Herbaty sprzątają pięć miejsc w Katowicach.
 
Ze względu na epidemię koronawirusa po raz pierwszy akcja odbywa się w czasie wakacji, a jej zasady zostały zmienione. 
- Akcja ma przede wszystkim uwrażliwiać na problem śmieci, które pozostawiane są w miejscach publicznych. Dziś w obliczu pandemii jeszcze bardziej musimy kłaść w miastach nacisk na zrównoważony rozwój i dbanie o środowisko, w którym żyjemy – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach.
 
Projekt SprzątaMy Dzielnice składa się z trzech etapów. W pierwszym mieszkańcy zgłaszali zaśmiecone tereny, w drugim wybrali w głosowaniu finałową piątkę. Trzeci etap, czyli sprzątanie, musiało jednak poczekać ze względu na epidemię koronawirusa. 
 
W najbliższą sobotę 5 września mieszkańcy będą sprzątać mieszkańcy Dąbrówki Małej. To będzie już ostatnia taka akcja w obecnym sezonie. Tym razem po zakończeniu sprzątania nie są organizowane spotkania przy grillu, co było tradycją wydarzenia. Uczestnicy spotkania są też proszeni o zabranie ze sobą maseczek i stosowanie ich w razie konieczności, a na miejscu zostaną zapewnione środki do dezynfekcji.
- To jest niesamowita energia. Sama bym pewnie nie wyszła i nie zbierała tych śmieci, ale w grupie z mnóstwem fantastycznych, pozytywnych ludzi chce się to robić. Cały czas mamy ze sobą kontakt. Jest to również niezwykły przykład dla innych, bo nie wszyscy tak samo dbają o środowisko i segregację odpadów – mówi Elżbieta Dąbrowska-Seweryn, laureatka tytułu KATOobywatela Roku 2019 w kategorii „porządkowanie miasta”. 
 
Stowarzyszenie Wolnej Herbaty jak zawsze dba o to, żeby akcje przebiegały w sposób skoordynowany. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach udostępnia kontenery i worki do selektywnej zbiórki odpadów, wywozi też zebrane śmieci, z kolei Katowickie Wodociągi zapewniają dostęp do świeżej wody pitnej prosto z sieci. Warto ze sobą zabrać własne kubki. Akcję finansuje Urząd Miasta Katowice. 
 
W zeszłym roku udało się zebrać i oddać do recyklingu 311 worków ze szkłem oraz 322 worki z odpadami plastikowymi. Wszystko to dzięki zaangażowaniu łącznie ponad 300 wolontariuszy
 
SprzątaMy Dąbrówkę Małą – lasek obok Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach, 5.09.2020, od godz. 10:00 do 14:00. 
 
Źródło: UM Katowice