WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

20.11.2020Katowice: Przy MCK stanęła tzw. elektrownia polowa

Trwa budowa szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W czwartek terytorialsi z Kompanii Dowodzenia 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli montaż agregatu, który ma działać jako zasilanie awaryjne szpitala.
 
Tak zwany KEP 900 czyli Kontenerowa Elektrownia Polowa składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych, dwa  z nich o mocy 400 i 250 kilowat są właśnie podłączane do MCK. Będą one służyć jako zasilanie awaryjne między innymi sprzętu podtrzymującego życie pacjentów, którzy trafią do budowanego właśnie szpitala.
- Naszym zadaniem jest między innymi działanie w sytuacjach kryzysowych i do tego także jest przeznaczona nasza Kontenerowa Elektrownia Polowa. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu ćwiczyliśmy użycie jej przy kataklizmach i w sytuacji gdy zabraknie prądu w jakiejś miejscowości, wtedy nie podejrzewaliśmy jeszcze, że może być on użyty w takiej sytuacji, gdzie niejako „czuwać” będzie nad bezpieczeństwem pacjentów podłączonych do respiratorów.- podkreśla dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas.
 
Terytorialsi wraz z żołnierzami z Jednostki Specjalnej AGAT oraz 6. batalionu powietrznodesantowego działają przy budowie tymczasowego szpitala praktycznie bez przerwy zarówno w dzień jak i w nocy. Ich zadania są bardzo szerokie – zajmują się zarówno wyładunkiem sprzętu, jak i jego składaniem i ustawianiem w boksach przygotowywanych dla chorych.
 
Prace związane z adaptacją Międzynarodowego Centrum Kongresowego na tymczasowy szpital dla chorych na koronawirusa ruszyły 2. listopada a uruchomienie szpitala przewidziano na 25 listopada. Łącznie będzie tu 500 łóżek, w tym 100 respiratorowych, a pozostałe z podpięciem do instalacji tlenowej. Wszystkie zostaną przeznaczone dla pacjentów z koronawirusem. Poza boksami dla chorych w MCK powstaną m.in. pracownia tomografii komputerowej, pracownia USG i pracowania endoskopowa.
 
Źródło: 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej