WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

04.12.2020Katowice: Dworcowa się zazieleni!

W piątek 4 grudnia temperatury pozwoliły na bezpieczne rozpoczęcie nasadzeń na ul. Dworcowej.
 
Przypomnijmy, że w ramach przebudowy tej ulicy w deptak miejski, ważną zmianą jest zastąpienie stojących tu do tej pory samochodów zielenią, w tym nasadzenie 54 drzew.
- To następny element metamorfozy Katowic. Nowy deptak miejski, podobnie jak to było w przypadku ul. Mariackiej, ma przywrócić kolejną część miasta dla pieszych i wpisuje się w naszą politykę odciążania centrum z ruchu samochodowego. Jednocześnie ważną i zauważalną zmianą będzie pojawienie się w tym miejscu zieleni. Zamiast kilku dotychczasowych drzew w projekcie przewidziano 54 duże, bo około 4 metrowe drzewa wsadzone do gruntu, a także pnącza i trawy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
 
Wykonawca nasadzenia drzew rozpoczyna w piątek 4 grudnia i potrwają one kilkanaście najbliższych dni. Prace będzie nadzorować Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach. W sumie posadzone zostaną 54 drzewa, w tym buk czerwony, 28 miłorzębów tremonia, 20 brzóz Maksymowicza, 14 grabów zwykłych oraz liczne trawniki, trawy ozdobne i pnącza. Jednocześnie wykonawca będzie kontynuował prace związane z realizacją nowej nawierzchni, w której wykorzystano oprócz płyt granitowych także odzyskaną kostkę brukową, która pod przebudową znajdowała się pod asfaltem.
- Z uwagi na intensywne deszcze jesienią, a także konieczność skoordynowania prac z inwestycjami prywatnymi w tym rejonie zmieniono termin zakończenia prac budowlanych. Prace zakończą się w drugim kwartale przyszłego roku, następnie czekają nas procedury związane z odbiorem i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie tak, by wiosną móc udostępnić mieszkańcom kolejną ulicę w centrum Katowic, która będzie zamknięta dla ruchu kołowego – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta Katowice.
 
Wartość przebudowy to 16,8 mln zł. 
 
Źródło: UM Katowice
Fot.: S. Rybok