WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

28.05.2020Katowice: 30 przejść dla pieszych na Panewnickiej do remontu. Będzie bezpieczniej!

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach rozpoczął wdrażanie nowej organizacji ruchu na ul. Panewnickiej, w ramach której ponad 30 przejść dla pieszych zostanie przebudowanych. Pojawi się także nowe oświetlenie o wartości 200 tys. zł.
- Celem nowej organizacji ruchu jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych. W ostatnich trzech latach wzdłuż ulicy Panewnickiej na podstawie danych Policji doszło do 188 kolizji i 18 wypadków, z czego 12 z nich z udziałem pieszych.Dlatego podjąłem decyzję, że mimo trudnej sytuacji finansowej musimy w tym rejonie poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Przebudujemy ponad 30 przejść dla pieszych, które dodatkowo doświetlimy na odcinku od Dworca PKP aż do granicy z Rudą Śląską – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 
 
W ramach inwestycji zrealizowane zostanie doświetlenie o wartości 200 tys. zł, a wdrożenie nowej organizacji ruchu zrealizuje Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowice w ramach środków własnych.
- Z uwagi na zakres prac, nowa organizacja ruchu będzie wdrażana w etapach przez najbliższe cztery tygodnie. W tym okresie mogą pojawić się czasowe zawężenia i wyłączenia dla kierowców. Pierwsze prace ruszyły dzisiaj i obejmują odcinek ul. Panewnickiej od Dworca PKP do skrzyżowania z ulicą Piotrowicką – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy miasta Katowice.
 
Następnie prace będą prowadzone na odcinku od ul. Piotrowickiej do skrzyżowania z ul. Medyków. Trzecia część będzie obejmować obszar od skrzyżowania z ul. Medyków do skrzyżowania z ul. Partyzantów. Ostatni etap to rejon od skrzyżowania z ulicą Partyzatów aż do granicy z Rudą Śląską.
 
Każde z przebudowywanych przejść dla pieszych zostanie doświetlone, a także zostaną zastosowane takie rozwiązania jak: likwidacja miejsc parkingowych w rejonie przejścia, co poprawi widoczność, pojawią się fluorescencyjne znaki, a także część przejść zostanie wymalowanych na kolor czerwony. Ponadto niektóre z nich zostaną zawężone lub wyniesione. Montowane będą także wyspowe progi zwalniające, aby ograniczyć prędkość pojazdów.
 
Przypomnijmy, że w kwietniu Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach inwestycje w zakresie poprawy bezpieczeństwa rozpoczął także na ul. 1 Maja w rejonie Uniwersytetu Ekonomicznego. Prace w tym rejonie zakończą się w przyszłym tygodniu. Przebudowa infrastruktury oraz zmiany organizacji ruchu drogowego na ul. 1-go Maja na odcinku od przystanku tramwajowego „Zawodzie Uniwersytet Ekonomiczny do skrzyżowania z ul. Bogucicką obejmowały odcinkowe zawężenie do jednego pasa ruchu, w rejonie przystanku tramwajowego, zarówno północnej jak i południowej jezdni ul. 1-go Maja. Ponadto jezdnia na wysokości przejść dla pieszych została zawężona. Zlikwidowano również chodnik pomiędzy torowiskiem tramwajowym i południową jezdnią, a także pojawiło się dodatkowe zabezpieczenie w formie barierek. Obecnie dostosowywany jest jeszcze program sygnalizacji świetlnej.
 
Źródło: UM Katowice
Foto: Google Maps