WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

18.09.2020Karetka to nie przychodnia na kółkach! [AUDIO]

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach zauważa wzrost wyjazdów karetek do osób, które nie dostały się do lekarza Podstawowej Opieki Medycznej.
 
Stąd apel, by pacjenci nie wykorzystywali karetek jako mobilnej przychodni. 
- Jest mnóstwo wyjazdów do tak zwanych wizyt domowych, tylko dlatego, że dana przychodnia POZ jest zamknięta, bądź lekarz zamiast spotkać się z pacjentem, udziela tylko teleporady. Pogotowie nie jest przychodnią na kółkach! Słyszałem już takie teksty jak "Zadzwońcie sobie po karetkę, to Wam zrobią EKG". To oburzające! Dlatego chciałbym uczulić na to, że ta karetka może być komuś potrzebna, kto na prawdę będzie jej potrzebował jeśli chodzi o ratowanie życia! - mówi Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.
 
To, że do lekarza trudniej jest się dostać, potwierdzają naszemu reporterowi pacjenci, których spotkał przed jedną z przychodni w Dąbrowie Górniczej. POSŁUCHAJ:
 
Plik dźwiękowy: Karetka%20to%20nie%20przychodnia.mp3
 
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej z Knurowa, ma dla pacjentów pewną propozycję.
- W rzeczywistości, funkcjonowanie ZOZ-ów zależy od pacjentów. Pacjentów nie ma, to automatycznie nie ma przychodni. Jeśli ktoś jest niezadowolony z funkcjonowania danej placówki - niech ją po prostu zmieni. Wtedy może okazać się, że zarządzający przychodnią zrozumieją, że jeżeli nie będą przyjmować pacjentów, to trzeba będzie zamknąć POZ - wyjaśnia Tomasz Pitsch, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej z Knurowa.
 
Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, apeluje do przychodni POZ o to, by do pacjentów podchodzili racjonalnie i z rozsądkiem.
 
Fot.: Facebook.com/wprkatowice