WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

03.07.2020Jak zagospodarować zbiornik na Wójtowiance? Miasto Gliwice czeka na propozycje

Nie słabną dyskusje na temat budowy zbiornika retencyjnego na potoku Wójtowianka. Kolejne spotkanie stron zaangażowanych w inwestycję odbyło się 1 lipca. W sierpniu swoje uwagi do koncepcji zagospodarowania zbiornika będą mogli zgłaszać wszyscy gliwiczanie.
 
Choć budowa zbiornika retencyjnego na Wójtowiance budzi emocje, ulewne deszcze podczas ubiegłego weekendu wyraźnie pokazały, jak ważna dla Gliwic jest ta inwestycja. W nocy z piątku na sobotę niewiele brakowało do kolejnego podtopienia Szpitala Wielospecjalistycznego - to wielkie zagrożenie dla przebywających w placówce pacjentów.
 
Miasto zmierza jednak do tego, by jak najlepiej połączyć przeciwpowodziowe funkcje zbiornika z przyrodniczymi i rekreacyjnymi.
 
Kolejne spotkanie w tej sprawie odbyło się 1 lipca, ze względów epidemiologicznych w formule on-line. Na zaproszenie prezydenta Gliwic Adama Neumanna odpowiedzieli miejscy i dzielnicowi radni oraz społecznicy, mieszkańcy Sikornika i prezes Szpitala Wielospecjalistycznego. W dyskusji wzięli udział również przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Biura Projektów Wodnych Melioracji i Inżynierii Środowiska "BIPROWODMEL", które projektowało zbiornik oraz Pracowni 44STO, która zajmie się koncepcją zagospodarowania jego czaszy. Warto przypomnieć, że jest to pracownia znana m.in. z bardzo udanej rewitalizacji Parku Chrobrego oraz koncepcji zagospodarowania zbiornika na Ostropce .
 
Aby projekt przygotowany przez architektów krajobrazu jak najbardziej odpowiadał oczekiwaniom społecznym, konieczne jest aktywne zaangażowanie mieszkańców dzielnicy.
 
Zgodnie z założeniami, pod koniec lipca zostanie przedstawiony gliwiczanom tzw. katalog założeń, w którym wskazane zostaną dopuszczalne opcje zagospodarowania przestrzeni zbiornika. Ułatwi on stronie społecznej formułowanie konkretnych postulatów w tym zakresie bez obaw, że nie będą one możliwe do zrealizowania. Zgłoszone przez społeczników postulaty posłużą z kolei architektom do przygotowania wstępnych koncepcji zagospodarowania tego terenu. W połowie sierpnia mają się rozpocząć konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy będą mogli zgłaszać uwagi do tych propozycji. Ostateczna koncepcja zagospodarowania zbiornika na Wójtowiance powinna być gotowa do końca września 2020 r.
 
Poniżej zamieszczamy prezentację przedstawioną przez prezydenta Adama Neumanna na środowym spotkaniu. Podsumowuje ona dotychczasowe działania miasta zmierzające do budowy zbiornika oraz przybliża zakres planowanej inwestycji.
 
PREZENTACJA 
https://gliwice.eu/sites/default/files/imce/prezentacja_wojtowianka_na_spotkanie_1_lipca_0.pdf
 
źródło: www.gliwice.eu
fot.fragment prezentacji przedstawionej przez prezydenta Adama Neumanna na spotkaniu 1 lipca