WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

22.12.2020Pszczyna: Harcerski bigos rozchodził się jak ciepłe bułeczki, ale... nikt nie odszedł głodny!

Harcerski Klub Ratowniczy z Pszczyny nie zniechęcił się epidemią. Chociaż nie można urządzić tradycyjnej wigilii dla potrzebujących, ratownicy dziś od południa rozdawali własnoręcznej roboty darmowy bigos, który każdy mógł zabrać do domu.

Plac przed kościołem Podwyższenia Krzyża w Pszczynie, czerwony namiot, harcerze-ratownicy w czerwonych kombinezonach i wyborny zapach bigosu.

 - Zachowujemy wszystkie rygory sanitarne: pilnujemy dwumetrowych odstępów, rozdajemy maseczki, odkażamy wszystkim dłonie. Trzynaście par harcerskich rąk od poniedziałkowego ranka wyprodukowało 200 litrów bigosu – mówi Sebastian Markiewicz, komendant HKR Pszczyna:

Plik dźwiękowy: bigos.mp3

Gorący posiłek przygotowano za darmo, głównie z myślą o osobach, którym na co dzień go brakuje, ale ratownicy tak gorąco zachęcali, że skosztować bigosu przyszli wszyscy, którzy tylko mieli na niego ochotę, nie tylko osoby bezdomne czy zmagające się z ubóstwem. Nie przeszkodził deszcz i ziąb.

 - Bo każda pogoda jest dobra na… bigos – uśmiechały się harcerki.

Plik dźwiękowy: bigos2.mp3

Wiele osób zabierało również zapas do domu, gdzie czekali seniorzy i osoby obłożnie chore.

Bigos był za darmo, ale w harcerskiej puszce co i rusz lądowały dobrowolne datki na wsparcie tej inicjatywy.

W ciągu czterech godzin punkt odwiedziło prawie 70 osób. resztę bigosu ratownicy z HKR rozwieźli do lodówek na pszczyńskich osiedlowych jadłodzielniach.

Akcję „Bigos Ratunkowy” pomogli zorganizować burmistrz Pszczyny, Parafia pw. Podwyższenia Krzyża i pszczyńscy przedsiębiorcy, którzy – chociaż sami są w trudnej sytuacji, związanej z pandemią – dostarczyli produkty do zrobienia bigosu.