WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

16.12.2020Gorące źródła w Grodźcu? Jasienica chce próbnych odwiertówCzy w pobliżu Bielska-Białej  może powstać kurort z gorącymi wodami? Może, jeżeli okaże się, że podziemne źródła w Grodźcu mają odpowiednie właściwości. Urząd Gminy w Jasienicy starania się o dokonanie odwiertu kontrolnego.

Żeby szukać podziemnych źródeł termalnych, trzeba się dostać na głębokość prawie 2 km.  Na gminnej działce o powierzchni 5 ha vis a vis XVI-wiecznego zamku w Grodźcu, mogą stanąć urządzenia wiertnicze. Mogą, jeżeli znajdą się na to fundusze.

- Pomysł pojawił się ponad 20 lat temu, ale okazja na jego sfinansowanie, dopiero teraz – mówi wójt Jasienicy Janusz Pierzyna:

Plik dźwiękowy: tk_2termyJasien%20SET.mp3

Wniosek o dofinansowanie z NFOŚ właśnie przeszedł pierwszy etap formalności. Gdy popłyną pieniądze, ruszą wiertła. Zależnie od jakości gorącej wody, albo posłuży ona do ogrzewania pobliskich wsi i osiedli, albo do celów leczniczych i rekreacyjnych. Wtedy w okolicy, w pobliżu Jasienickiego Kurortu Zamkowego, powstałyby ścieżki rowerowe, piesze i konne, a także trasy do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego oraz kompleks oparty na wodach termalnych.

Cała inwestycja może słono kosztować – nawet 15 mln zł. Dlaczego kluczową dla realizacji, będzie decyzja o dofinansowaniu z zewnątrz.  Jasienica z własnego budżetu ma wyłożyć 10% tej kwoty.

 

 

foto: Jasienicki Kurort Zamkowy; pixabay