WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

07.07.2020Gliwicka szerokopasmówka coraz dłuższa

Kamery monitorujące miasto, miejskie hot-spoty z bezpłatnym dostępem do sieci Wi-Fi, nowoczesna telefonia VoIP i szybki internet w instytucjach samorządowych, placówkach oświatowych i kulturalnych oraz jednostkach pomocy społecznej, „inteligentne światła” na skrzyżowaniach – to tylko niektóre z możliwości miejskiej sieci szerokopasmowej, rozwijanej w Gliwicach z powodzeniem od prawie 10 lat. Zasięg szerokopasmówki stale się zwiększa. Obecnie obejmuje większość dzielnic Gliwic.
 
Rozbudową szerokopasmówki zajmuje się Śląska Sieć Metropolitalna – miejska spółka będącą jednym z pierwszych w kraju samorządowych operatorów infrastruktury teleinformatycznej. Została utworzona w 2008 roku, kiedy Gliwice – jako lider grupy 12 śląskich samorządów – wygrały przetarg na 14-letnią rezerwację częstotliwości radiowej WiMax w paśmie 3600–3800 Mhz na obszarze obejmującym terytorium dawnego województwa katowickiego. Gminy zlokalizowane na tym terenie uzyskały możliwość dostępu do bezprzewodowego łącza internetowego. W tym celu należało zainwestować w infrastrukturę teletechniczną związaną z szerokopasmowym przesyłem danych.
 
W Gliwicach dzięki europejskiemu wsparciu i projektom IT miejskiego samorządu wybudowano od tego czasu ponad 60-kilometrową sieć światłowodów.
 
Dzięki temu i sprawniej, i taniej można zarządzać miastem, poszerzać zasięg usług e-administracji czy wdrażać innowacje w sferze kształcenia dzieci i młodzieży. Sieć szerokopasmowa poprawia również bezpieczeństwo. Łatwo podłączyć do niej kolejne kamery miejskiego systemu monitoringu.
 
W nadchodzącym czasie gliwicka szerokopasmówka znów się wydłuży – i przyspieszy!
 
W tym roku Śląska Sieć Metropolitalna planuje realizację kolejnych węzłów światłowodowych usprawniających przesył danych w poszczególnych dzielnicach Gliwic oraz stworzenie następnych punktów hot-spot z bezpłatnym dostępem do sieci Wi-Fi w nowych lokalizacjach.
 
W ramach kontynuacji ubiegłorocznych prac związanych z budową odcinka światłowodu wzdłuż ul. Chorzowskiej, który pozwoli objąć miejskim monitoringiem tężnię solankową w Lesie Komunalnym, rozbudowywany będzie węzeł Gliwice Zatorze odciążający infrastrukturę przy Radiostacji i w rejonie ulic Tarnogórskiej i Opolskiej. W ramach tego zadana przewidziano położenie światłowodu wzdłuż ul. Knurowskiej aż do Sośnicy. Następnie rozbudowany zostanie węzęł Gliwice Pszczyńska, który zabezpieczy przesył danych dla dzielnicy Politechnika, Ligoty Zabrskiej i Bojkowa.
 
Miejskie hot-spoty przyspieszą. I będą kolejne, bowiem w ramach kontynuacji przygotowań do projektu WiFi4EU Śląska Sieć Metropolitalna wybuduje infrastrukturę dla nowych lokalizacji. W ubiegłym roku prace takie prowadzono w sąsiedztwie śródmiejskiego skweru nad DTŚ i na terenie kąpieliska w Czechowicach. W tym roku przeniosą się one na ul. Akademicką – na teren parku Chrobrego.
 
Szacowany koszt przewidzianych prac, realizowanych przez ŚŚM ze środków z miejskiego budżetu, wynosi 300 tys. zł.
 
 
źródło:https://gliwice.eu/