WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

13.01.2020Ferie 2020. Jak spędzić je bezpiecznie? [PORADNIK]

Rozpoczęły się ferie zimowe 2020. Województwo śląskie jest jednym z pięciu województw, którego mieszkańcy już 13 stycznia, jako pierwsi rozpoczęli zimowy wypoczynek. Dla wielu osób, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży jest to okazja do aktywnego relaksu oraz wyjazdów.

Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających w naszym regionie czuwać będzie zwiększona liczba policjantów prewencji i drogówki. Mundurowi szczególnie koncentrować się będą nad bezpieczeństwem na drogach, w miejscowościach turystycznych oraz w myśl akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” zadbają o spokojny wypoczynek narciarzy i snowboardzistów, korzystających z zimowych atrakcji.

13 stycznia dzieci i młodzież z województwa śląskiego rozpoczęły zimową przerwę w nauce. Termin ten jest zarazem rozpoczęciem ferii zimowych 2020 w naszym kraju. W tym okresie policjanci oraz przedstawiciele różnych służb prowadzą działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom odwiedzającym Śląsk. Mundurowi dbają o bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz sprawdzają miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży.

Nad bezpieczeństwem na stokach, jak co roku czuwają policjanci z patroli narciarskich. W okresie ferii policjanci zwrócą też uwagę na młodych ludzi, którzy ten czas spędzą w domu. W trosce o ich bezpieczeństwo okolice klubów, dyskotek i innych miejsc rozrywki zostaną przez mundurowych objęte szczególnym nadzorem.

BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH

Pogorszone warunki drogowe sprawiają, że kierowcy muszą szczególnie przygotować się do podróży. Wybierając się, zwłaszcza w góry, należy wyposażyć pojazd w opony zimowe, a nawet w łańcuchy, wręcz wymagane na niektórych odcinkach dróg. Samochód należy również odpowiednio przygotować do trasy, najlepiej w sprawdzonym warsztacie, aby uniknąć niespodzianek w trasie, sprawdźcie jego stan techniczny oraz zadbajcie o prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Unikajcie przekraczania prędkości i zawsze siadajcie za kółkiem trzeźwi i wypoczęci.

ZAGROŻENIA ZIMĄ

Zima to okres dla nas szczególny, czas korzystania z atrakcji na śniegu, wypoczynku podczas ferii, świątecznych spotkań z rodziną czy karnawałowej zabawy z przyjaciółmi. Niestety to także czas bardzo trudnych warunków atmosferycznych - wcześniej zapada zmrok, poruszanie po drogach wymaga większej ostrożności, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć zimowych zagrożeń, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

BEZPIECZEŃSTWO NA STOKACH

Celem zapewnienia bezpieczeństwa osobom wypoczywającym w terenach górskich, śląscy policjanci zorganizowali patrole na stokach narciarskich. Spośród kilkudziesięciu bardzo dobrze jeżdżących na nartach policjantów, kilkunastu posiada uprawnienia instruktora oraz pomocnika instruktora SITN PZN. Policjanci dopuszczeni zostali do pełnienia służby na nartach po przeprowadzeniu weryfikacji ich umiejętności narciarskich przez instruktorów pracujących w Policji oraz GOPR. Zgodnie z przyjętym projektem działań, patrole narciarskie pełnią służbę w: Istebnej, Korbielowie, Szczyrku, Ustroniu i Wiśle.

KONTROLE AUTOKARÓW

W drogę zaczynają wyjeżdżać autokary. Pojazdy są teraz szczegółowo kontrolowane przez policjantów. Uczestniczyliśmy przy jednej z takich kontroli. W tym przypadku wszystko było w porządku, mówi aspirant Rafał Winiarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

Plik dźwiękowy: gb_kontrol2.mp3

Dodał Artur Szygula, właścicieli firmy z autokarami i kierowca. Ferie w województwie Śląskim zakończą się 26 stycznia.

Źródło: Śląska Policja