WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

30.03.2020Epidemia to nie czas na politykęApel Prezydenta Gliwic

Od początku kryzysu gliwicki samorząd współpracuje z administracją rządową. Sprawnie wykonujemy wszelkie polecenia, wspieramy instytucje rządowe. Nie oglądając się na podział kompetencji, jak tylko możemy - finansowo i organizacyjnie, wspieramy służbę zdrowia.
Są jednak granice absurdu i tematy, o których nie mogę milczeć. Wysłałem dzisiaj do Państwowej Komisji Wyborczej informację, że przeprowadzenie wyborów w Gliwicach w czasie epidemii jest niemożliwe.
Zapewnia się nas, że mają być maseczki dla wyborców i komisji wyborczych, podczas gdy gliwicki szpital miejski ma środków ochrony zaledwie na tydzień a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe na ok 5 dni!
Od początku kryzysu za miejskie pieniądze zakupiono dla szpitala ponad 2 tysiące masek FFP3 (jedynych, które w pełni zabezpieczają przed zarażeniem). Cały czas poszukujemy kolejnych dostawców. W tym czasie szpital dostał 100 sztuk takich masek od wojewody! Wiemy, że Urząd Wojewódzki robi co w jego mocy, aby zdobyć podstawowe środki zabezpieczające, bez których nie da się pracować. Ale to wciąż za mało!
Tak więc kiedy słyszę, że rząd zapewni środki zabezpieczające na potrzeby wyborów, to nie mogę milczeć. Proponuję przekazać je jak najszybciej dla ochrony życia lekarzy, pielęgniarek, ratowników i innego personelu medycznego! W obecnej sytuacji to oni najbardziej tego potrzebują!


Apel Prezydenta Katowic

W ostatnich dniach często pytacie o mnie o moje zdanie w sprawie wyborów prezydenckich. Jestem przekonany, że dla nas wszystkich zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców są nadrzędnymi wartościami. Przełożenie wyborów uważam za rozsądną propozycję i będę popierał takie rozwiązanie. Wierzę w tej kwestii w zdrowy rozsądek decydentów. Ważne jest, byśmy jednak teraz koncentrowali nasze wysiłki na pilnych działaniach – na pomocy seniorom i osobom samotnym czy też ratowaniu przedsiębiorców i miejsc pracy. W. Szymborska napisała „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono” – serdecznie w tym miejscu dziękuję, że tak wielu z Was - w różny sposób - angażuje się w walkę z koronawirusem!

Apel Prezydenta Chorzowa


W czasie pandemii, kiedy wszystko zależy od ODPOWIEDZIALNYCH DECYZJI i zachowań, zarówno nas samych, jak i rządzących - nie wyobrażam sobie by ryzykować zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Chorzowa❗️ Nie zgadzam się na przeprowadzenie w Miasto Chorzów wyborów prezydenckich w terminie 1️0 maja❗️ Apeluję do rządzących, aby nie narażali zdrowia obywateli na niebezpieczeństwo zakażenia. Dlatego zwrócę się z apelem do Komisarza Wyborczego w Katowicach o zmianę terminu wyborów‼️

Apel o zmianę terminu wyborów

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i skalą zagrożenia, jaką ze sobą niesie, informuję, że nie będzie możliwe zorganizowanie wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. w sposób bezpieczny dla mieszkańców miasta Chorzów – wyborców, członków komisji i pracowników, którzy uczestniczą przy organizacji wyborów.

Biorąc pod uwagę liczbę członków obwodowych komisji wyborczych tj. 558, jak również fakt, że aż w 6 szkołach działają po 3 komisje, a w 12 po 2, 1 w szpitalu ogólnym i 8 w domach pomocy społecznej oraz ograniczoną do minimum działalność tut. Urzędu, nie widzimy możliwości zrealizowania zadań wynikających z kalendarza wyborczego.
Została już podjęta decyzja o nietworzeniu obwodu odrębnego w szpitalu zakaźnym.

W aktualnej sytuacji, zamknięcia wszystkich placówek kulturalnych i szkół, nie będzie możliwości przeprowadzenia pierwszych posiedzeń komisji obwodowych, jak również szkoleń oraz przygotowanie pakietów korespondencyjnych.
Obecnie zawieszono wszelkie wizyty pracowników Referatu Ewidencji Ludności w domach, gdyż sami lokatorzy nie wpuszczali pracowników przybyłych w celu prowadzenia postępowań, a takie muszą być przeprowadzone w sytuacji ustanowienia pełnomocnictwa.

Wzmiankowana liczba działających komisji wyborczych w jednym budynku to dodatkowy problem w sytuacji zachowania obowiązujących procedur i wskazówek dotyczących higieny i odległości od drugiej osoby, a jednocześnie wykonywania wszystkich czynności określonych w prawie wyborczym i związanych z ochroną danych osobowych.
Nadmieniam, że już osoby, które się zgłosiły do pracy w OKW złożyły rezygnację.

Działając w sposób odpowiedzialny, oceniam, że przy tym zagrożeniu i prognozach, przygotowanie organizacyjne, logistyczne i ludzkie miasta Chorzów do przeprowadzenia wyborów w ustalonym terminie, jest praktycznie niemożliwe.
Dlatego apeluję do Pana Komisarza o podjęcie wszelkich działań, których efektem będzie zmiana terminu wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

fot. FB