WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

17.11.2020Elektryczne autobusy dla Czechowic-Dziedzic. Gmina ogłosiła przetarg

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach sp. z o.o. ogłosiło przetarg na realizację projektu, w ramach którego zakupi dwa nowe przegubowe autobusy elektryczne, wraz z potrzebną do ich eksploatacji infrastrukturą. Nowoczesne, ekologiczne autobusy elektryczne zastąpią wyeksploatowane 15-metrowe Solarisy.

Projekt PKM uzyskał już gwarancję dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Teraz trwa jeszcze ocena wniosku przez NFOŚiGW i do końca miesiąca okaze się, czy Fundusz dołoży się do oszacowanego na 7 546 900 zł  netto zakupu. Podpisanie umowy z potencjalnym wykonawcom uzależnione będzie od otrzymania dofinansowania zarówno z RPO jak i NFOŚiGW.

Projekt przewiduje zakup i dostawę dwóch autobusów elektrycznych przegubowych klasy MEGA o długości 18 metrów, budowę stacji szybkiego ładowania wraz z zasilaniem energetycznym, zlokalizowanej na terenie placu postojowego przystanku Czechowice-Dziedzice Silesia, wyposażonej w 1 sztukę ładowarki pantografowej oraz budowę stacji wolnego ładowania wraz z zasilaniem energetycznym, zlokalizowanej na terenie zajezdni autobusowej PKM przy ulicy Drzymały 16 w Czechowicach-Dziedzicach wyposażonej w 2 ładowarki Plug-in.

- Autobusy elektryczne różnych marek, w tym 18-metrowe, były już w naszym mieście testowane. T estujący te pojazdy w trudnych warunkach miejskich kierowcy, wśród zalet najczęściej wymieniali: dynamikę pojazdu, komfortowe zawieszenie, niski poziom hałasu, płynność jazdy i wysoką estetykę połączoną z funkcjonalnością. Elektryczne, ciche i nie zanieczyszczające powietrza pojazdy, spotykał się również z uznaniem ze strony pasażerów – mówi prezes PKM w Czechowicach-Dziedzicach, Rafał Kupczak:

Plik dźwiękowy: tk_1elAut%20CzDz%20SET.mp3

Jeżeli zakup dojdzie do skutku, „elektryki” wyjadą na ulice w połowie 2022 r. Czechowice byłyby wówczas pierwszą na Podbeskidziu gminą z miejskimi autobusami elektrycznymi. Wozy mają obsługiwać najbardziej eksploatowaną linię VII – dojeżdżającą do Bielska-Białej.

 

 

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach