WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

17.12.2020Carramba...! Taki będzie pomnik w Bielsku!

Bielszczanie jeszcze nie zdążyli nacieszyć się nową atrakcją - kompozycją rzeźbiarską przedstawiającą Smoka Wawelskiego oraz kucharza Bartłomieja Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka, a realnych kształtów zaczęły nabierać już plany dotyczące kolejnej bajkowej rzeźby - Don Pedra, szpiega z Krainy Deszczowców.

3 grudnia w Bielsku-Białej pojawiła się nowa bajkowa kompozycja rzeźbiarska - nawiązująca do powieści dla dzieci i serialu animowanego Porwanie Baltazara Gąbki produkcji z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Jest to już czwarta kompozycja na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała. Smok Wawelski oraz kucharz Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka stanęli przy ul. 11 Listopada, ciesząc dzieci i dorosłych pamiętających animacje SFR z lat 70. ubiegłego wieku.

- Teraz powstał model kolejnej bajkowej rzeźby - postaci z tego samego serialu, Don Pedra de Pommidore, szpiega z Krainy Deszczowców - mówi Bożena Hlousek z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku:

Plik dźwiękowy: donP.mp3Model rzeźby Don Pedra został wykonany z brązu w skali 1:6. Jego autorką jest znana bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Kompozycja przedstawia szpiega w towarzystwie fantastycznego stwora Mypinga. Stada Mypingów nawiedzały powieściowe księstwo Kraka w Porwaniu Baltazara Gąbki.

Don Pedro stanie w niewielkiej odległości od Smoka Wawelskiego i kucharza. To nawiązanie do fabuły powieści i serialu, w których szpieg z charakterystycznym okrzykiem - Carramba! - niestrudzenie tropi głównych bohaterów.

Miasto złożyło wniosek o współfinansowanie realizacji bajkowego przedsięwzięcia do Funduszu Mikroprojektów INTERREG V-A Republika Czeska – Polska. Decyzja w sprawie przyznania środków powinna zapaść w najbliższych tygodniach. Jeśli wszystko skończy się pomyślnie, rzeźba będzie gotowa w 2021 roku.
Byłaby to piąta rzeźba na sukcesywnie rozwijanym szlaku Bajkowe Bielsko-Biała, który na razie tworzą Reksio, Bolek i Lolek, Pampalini łowca zwierząt oraz Smok Wawelski i kucharz Bartłomiej Bartolini.

 

 

Źródło: Urząd Miejski w Bielsku-Białej/wag; foto: Paweł Sowa/UMBB