WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

24.11.2020Bytom: Kolejni lokatorzy skorzystają z bonifikaty przy wykupie mieszkań po Arradzie

Z bonifikaty, jaką oferuje miasto będzie mogło skorzystać kolejnych 8 lokatorów, którzy są najemcami i posiadają umowy najmu na czas nieoznaczony.
 
Są to mieszkańcy lokali przy ul. Siemianowickiej, Jana Cybisa, Józefa Chełmońskiego oraz Piotra Woźniaka, do których zostaną skierowane oferty wykupu mieszkań z bonifikatą, a jej wysokość procentowa została określona dla każdego lokalu oddzielnie. Warto podkreślić, że cały czas Bytomskie Mieszkania pracują nad uregulowaniem kwestii umów kolejnych lokali, tak aby następni mieszkańcy mogli już w 2021 roku skorzystać z bonifikaty.
- Tak jak zapowiadaliśmy w październiku, sukcesywnie będziemy kierować oferty do kolejnych mieszkańców, którzy będą chcieli wykupić lokale po upadłej spółce Arrada – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Na ostatniej sesji Rady Miasta podjęliśmy kolejną uchwałę, dzięki której miasto może rozpocząć procedurę bezprzetargowego zbycia lokali zainteresowanym mieszkańcom – dodaje prezydent Wołosz.
 
Przypomnijmy, że miasto przejęło w 2020 roku 101 mieszkań i 2 budynki po upadłej spółce Arrada /obecnie Ano Sp. z o.o. Orzeł Spółka Komandytowo-Akcyjna/. Mieszkania i budynki należały dawniej do zakładu Orzeł Biały. Po jej upadłości w 2015 roku lokalami zarządzał syndyk, który ogłosił przetarg na ich sprzedaż. Lokale mieszkalne i budynki kupiła osoba prywatna za 5 mln zł, jednak do 30 dni po podpisaniu przez nowego inwestora umowy gmina miała prawo ich pierwokupu. Z tej możliwości władze miasta skorzystały. Prezydent przychylił się tym samym do licznych wniosków osób zamieszkujących wykupione przez miasto nieruchomości oraz bytomskich radnych – m.in. Macieja Bartkowa i Grzegorza Nowaka, którzy zabiegali o rozwiązanie tej ważnej dla mieszkańców kwestii.
 
10 lutego br., zostało podpisane oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu 2 budynków i 101 mieszkań po upadłej spółce Arrada. Tym samym za kwotę 5 mln zł gmina Bytom stała się właścicielem tych nieruchomości. Teraz Wydział Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu dzięki podjętym uchwałom będzie proponował każdemu z najemców wskazanych w niej zakup mieszkań, zaś te lokale, które nie zostaną wykupione staną się własnością ZBM-TBS Sp. z o.o. w Bytomiu.
 
Źródło: UM Bytom