WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

06.01.2020Były Wiceprezydent bierze wszystko w pierwszej turze. Adam Neumann nowym Prezydentem Gliwic

Adam Neumann wygrał uzupełniające wybory prezydenckie w Gliwicach. Uzyskał 51,18 proc. głosów mieszkańców. To oficjalny wynik prosto z Miejskiej Komisji Wyborczej w Gliwicach, który opublikowaliśmy jako pierwsi kilkanaście minut po 1 w nocy na naszym profilu na Facebooku. Frekwencja w wyborach nie była wysoka. W głosowaniu wzięło udział 35,5 proc. uprawnionych mieszkańców Gliwic.

Oficjalne wyniki

Według oficjalnych wyników podanych przez Miejską Komisję Wyborczą w Gliwicach Adam Neumann uzyskał poparcie 24 854 osób. Do zwycięstwa w pierwszej turze potrzebował dokładnie 24 281 głosów. Wynika z tego jasno, że o wygranej w pierwszej turze przesądziły 574 głosy. Na drugim miejscu znalazł się pełniący dotąd obowiązki prezydenta Gliwic, startujący z własnego komitetu Janusz Moszyński. Zdobył 25,08 proc czyli 12 180 głosów. Trzeci był były gliwicki radny Kajetan Gornig, który zdobył 18,33 proc (8 905 głosów). Poza podium, na czwartym miejscu znalazł się były dyrektor Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych Andrzej Gillner. Poparło go 5,39 proc. wyborców (2 622 głosów).

Z programu Adama Neumanna wynika, że jego głównym celem jest utrzymanie Gliwic w czołówce miast o najwyższym poziomie wynagrodzeń oraz zapewnienie dochodów miasta na poziomie pozwalającym na stałą poprawę jakości życia w mieście. W kampanii wyborczej deklarował też poszerzenie oferty rozrywkowo-kulturalnej oraz rekreacyjno-sportowej w mieście i lepsze dopasowanie jej do potrzeb mieszkańców. Zapowiadał dążenie do systematycznej poprawy czystości powietrza oraz dalszy rozwój ogólnodostępnych przestrzeni miejskich i utrzymanie charakteru zielonego miasta.

Pierwszą dobę chcę poświęcić na to, żeby to sobie wszystko w głowie poukładać, a potem tak jak robiliśmy to zawsze z Zygmuntem Frankiewiczem, konsultować to wszystko z najbliższymi współpracownikami. Bo praca Prezydenta to nie jest jednoosobowa działalność, to jest praca w zespole. Wszystko wymaga konsultacji - mówi Neumann

Plik dźwiękowy: rozmowa_neumann.mp3

Na pewno ta kampania była bardzo krótka. 

Janusz Moszyński, pełniący jeszcze obowiązki Prezydenta Gliwic, a przy tym główny rywal Neumanna nie krył zdziwienia takim wynikiem wyborów. Nie spodziewał się, że przegra już w pierwszej turze.

Ja niechciałbym szukać jakiś zbyt łatwych wytłumaczeń. Na pewno czasu było mało, bo żeby z pewnymi racjami przebić się do opinii publicznej, potrzebny jest dłuższy okres. Na pewno ta kampania była bardzo krótka i w dodatku przerwana świętami - mówi Moszyński.

Plik dźwiękowy: rozmowa_moszynski.mp3

Teraz dopiero mogę powiedzieć, że pewna część mojej pracy została zakończona

Wygrana w pierwszej turze ucieszyła oczywiście byłego Prezydenta Gliwic, obecnego Senatora Zygmunta Frankiewicza. W rozmowie z Grzegorzem Biernackim przyznał, że spodziewał się takiego wyniku. Dodał też, że te wybory były dla niego ważniejsze, niż te w których sam startował i to taka kropka na „I” Jego prezydentury.

Ja wierzę w mieszkańców Gliwic i w ich rozsądek. Myślę, że dokonania tej ekipy były przekonujące. I żadna brudna kampania nie mogła tego zmienić - mówi Frankiewicz.

Plik dźwiękowy: rozmowa_frankiewicz.mp3

Zaprzysiężenie nowego prezydenta nastapi w ciągu 7 dniu od publikacji oficjalnych wyników wyborów.

Adam Neumann był gościem w powyborczej audycji. Rozmawiał z nim Adam Sosnowski:

Plik dźwiękowy: sos_rozmowa.mp3