WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

20.10.2020Budżet Obywatelski w Bytomiu: mieszkańcy wybrali projekty do realizacji

27 projektów, 30 tysięcy głosów oddanych przez prawie 18 tysięcy osób i aż 15 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. 
 
Znamy wyniki tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy zdecydowali, że zrealizowane zostaną 2 projekty z puli od 500 tys. zł do 2 mln zł oraz 13 projektów z puli do 500 tys. zł. Według szacunkowych kosztów realizacja wybranych projektów będzie kosztowała ponad 4,7 mln zł.
- Tegoroczna edycja BO Bytom i podzielenie projektów na mniejsze i większe było strzałem w  dziesiątkę i doskonałym przykładem  tego, że szansę na realizację ma większa liczba pomysłów. Gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie projektów i wzięli udział w głosowaniu. Mieszkańcy  po raz kolejny pokazali, że zależy im na Bytomiu - mówi prezydent Mariusz Wołosz.
 
Projekty duże
 
W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy postawili na: Budowę boiska wielofunkcyjnego przy Branżowej Szkole I Stopnia nr 8 Specjalnej przy ul. Józefczaka 40. Na inwestycję, którą wyceniono na 760 tys. zł, zagłosowało 3672 bytomian. Projekt polega na zaprojektowaniu oraz budowie boiska zewnętrznego o nawierzchni tartanowej wraz z piłkochwytami, monitoringiem i energooszczędnym ledowym oświetleniem.
 
Piękna Szkoła w naszym mieście, to kolejny zwycięski projekt, na który zagłosowało 1337 osób. Projekt dotyczy czyszczenia elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Bolesława Chrobrego 9. Realizacja tej inwestycji opiewa na 1 mln 210 tys. zł i  obejmuje m.in. czyszczenie i renowację wątku ceglanego, wymianę i odtworzenie uszkodzonych detali architektonicznych. Łączy koszt realizacji tych dwóch projektów nie przekroczy 2 mln zł.
 
Projekty mniejsze
 
Podczas tegorocznego głosowania mieszkańcy chętnie oddawali swoje głosy także na projekty związane z budową nowych placów zabaw, remonty dróg i chodników. Wśród projektów, które wybrano do realizacji znalazły się także te o charakterze społecznym czy edukacyjnym. Najwięcej swoich głosów bytomianie oddali na:
 • Kolorowe place zabaw" - Modernizacja i rozbudowa istniejących placów zabaw przy przedszkolach nr: 8, 33, 42, 59. Planowane wyposażenie placów w zjeżdżalnie, przeplotnie, domki, pociągi, huśtawki, karuzele itp. - 1714 głosów.
 • Wczoraj trawa - dziś zabawa - budowa placów zabaw przy Przedszkolach Miejskich nr 4, 18, 29, 30 - Modernizacja i rozbudowa istniejących placów zabaw przy przedszkolach nr: 4, 18, 29, 30. Umieszczenie na ich terenach certyfikowanego sprzętu rekreacyjnego dostosowanego do wieku dzieci przedszkolnych - 2345 głosów.
 • Modernizacja ul. Nickla na odcinku od ul. Frenzla do ul. Dalekiej - Uporządkowanie miejsc postojowych w zatoce asfaltowej poprzez wybudowanie normatywnego zjazdu z drogi prowadzącego do garaży oraz wyznaczenie miejsc postojowych poprzez oznakowanie poziome, montaż 3 progów zwalniających - 296 głosów.
 • Budowa chodnika przy ul. Orzegowskiej w Bytomiu - bezpieczne dojście do zabytkowego parku Fazaniec w Szombierkach - Budowa chodnika na odcinku od ul. Bażantowej do zjazdu do garaży przed budynkiem Orzegowska 74-80 - 926 głosów.
 • Wielofunkcyjny plac zabaw mieszczący się przy Grota Roweckiego 21-25 - Projekt zakłada powstanie przestrzeni rekreacyjnej przy ul. Grota - Roweckiego 21 - 25. Elementy infrastruktury to: bezpieczna nawierzchnia (piasek), huśtawki, piaskownica, zjeżdżalnia, urządzenia edukacyjne, równoważnie, walce, wieże, pojazdy szynowe, karuzele, ławki, kosze na śmieci - 3918 głosów.
 • Dwujęzyczność dla małych i dużych - nowe szanse edukacyjne dla przedszkolaków, ich wychowawców i rodziców. - Program dwujęzyczności dla przedszkoli zlokalizowanych na terenie miasta. Planowane wdrożenie efektywnego programu nauczania języka angielskiego w 16 placówkach wstępnie zgłaszających akces w projekcie - 1162 głosy.
 • Fikanie na polanie - przedszkolne place zabaw” - Modernizacja i rozbudowa istniejącego placu zabaw przy przedszkolu nr 44. Plac zabaw zostanie wyposażony w certyfikowany i bezpieczny sprzęt oraz urządzenia rekreacyjne, między innymi: w zjeżdżalnię , przeplotnię, domek, pociąg, huśtawki, karuzele, tablicę dydaktyczną itp.- 407 głosów.
 • Pobujajmy się. #dlaOrew - Zakup i montaż sprzętu przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością w ramach placu zabaw oraz wykonanie bezpiecznej nawierzchni. Lokalizacja: OREW Szombierki - 498 głosów.
 • Poprawa bezpieczeństwa i estetyki wokół stadionu w Suchej Górze - Wymiana starego ogrodzenia betonowego wokół stadionu przy ul. Niepodległości 17, długość ok. 370 m (demontaż starego ogrodzenia wraz z utylizacją, montaż nowego) - 949 głosów.
 • Majówka Rodzinna na Tempie - Festyn sportowy dla mieszkańców Stolarzowic i innych dzielnic (turniej piłki nożnej, łuczniczy, dart'a, gry i zabawy zręcznościowe, zabawa integracyjna z udziałem zespołu muzycznego) - 157 głosów.
 • Poprawa infrastruktury technicznej na stadionie LKS Tempo Stolarzowice - Poprawa infrastruktury obiektu (ułożenie nawierzchni z kostki betonowej na istniejącym chodniku żużlowym, adaptacja pomieszczenia budynku klubowego, montaż kontenera, kabiny wc, montaż wiaty łuczniczej, utwardzenie nawierzchni z kostki betonowej wraz z wymianą stołów i ław) - 685 głosów.
 • Teraz Karb - Rozbudowa placu zabaw i architektury w parku Marii Konopnickiej, rozbudowa boiska wielofunkcyjnego z ogrodem sensorycznym, boisko do siatkówki plażowej oraz otwarta siłownia przy MDK nr 2 - 2308 głosów.
 • KEN 3 Komunikacja-Ekologia_Natura - Likwidacja chodnika pod oknami bloku przy ulicy KEN 3 - budowa nowego wraz z dojściami do klatek schodowych, powstanie nowych miejsc postojowych po zachodniej stronie ulicy, zagospodarowanie zieleńców - 207 głosów.
 
Łącznie w tym roku w głosowaniu wzięło udział 17 839 mieszkańców, z czego nieprawidłowo zagłosowało 177 osób. Ponieważ w tym roku mieszkańcy mogli głosować na dwa projekty, łącznie oddali 30 540 ważnych głosów.
 
Projekty, które nie wygrały w tym roku, z powodzeniem będzie można składać w następnej edycji, bo budżet obywatelski jest już stałym elementem konsultacyjnym. Doświadczenie pokazuje, że wystarczy dobra wola i zapał, by ponownie powalczyć o swój projekt. Przykładem tego jest tegoroczny zwycięski projekt z dużej puli, czyli Piękna szkoła w naszym mieście, który brał udział w ubiegłorocznym głosowaniu. I choć wtedy zdobył sporo głosów, to jednak nie zakwalifikował  się do realizacji ze względu na przekroczenie zakładanego budżetu. Podobnie rzecz miała się z projektem Kolorowe place zabaw, którego wnioskodawcy dziś cieszą się ze zwycięstwa.
 
Źródło: UM Bytom