WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

27.07.2020Bramy odkażające z Politechniki Śląskiej trafiły do małopolskich placówek medycznych

Dzięki zaangażowaniu Fundacji Novis Plus w walkę z pandemią koronawirusa 5 bram odkażających, zaprojektowanych przez naukowców i absolwentów Politechniki Śląskiej wspólnie ze startupem technologicznym WAAM, przekazano personelowi medycznemu w województwie małopolskim.
 
 
Brama odkażająca została zbudowana przez naukowców Politechniki Śląskiej we współpracy z firmą WAAM z myślą o zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Autonomiczne urządzenie umożliwia szybkie i ciągłe odkażanie
 
– Brama sprawdza się wszędzie tam, gdzie jest wymagana minimalizacja zarówno gabarytów urządzenia, jak i czasu uruchomienia systemu. Urządzenie jest uniwersalne, w pełni zautomatyzowane i zaawansowane technologicznie. Jest ono przygotowane do walki z COVID-19, a także z innymi epidemiami powodowanymi przez wirusy czy bakterie – wyjaśnia dr inż. Magdalena Bogacka.
 
Użyty w bramie środek dezynfekujący jest bezpieczny dla organizmu człowieka, a proces odkażania jest wykonywany przez specjalnie zamontowane dysze. Brama może być zastosowana w szpitalach, centrach handlowych, muzeach, laboratoriach, na dworcach autobusowych i kolejowych, lotniskach, a także służyć wojsku, zespołom ratowniczym czy straży pożarnej. 9 bram odkażających działa już w placówkach medycznych w województwie śląskim.
5 bram odkażających, opracowanych przez pracowników i absolwentów Politechniki Śląskiej, sfinansowała Fundacja Novis Plus. Organizacja jest hubem informacji o potrzebujących i darczyńcach. Prowadzi działania na rzecz innych osób i buduje społeczność ludzi zaangażowanych w niesienie pomocy. 
– Fundacja sfinansowała urządzenia, aby przekazać je wybranym szpitalom. Jedna z pierwszych bram została zamontowana w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu, gdzie będzie chronić personel medyczny przed ciągle trwającą pandemią i zabezpieczać przed zakażeniem koronawirusem. Mimo że społeczeństwo czuje, że sytuacja się poprawia, w szpitalach wciąż trwa walka z wirusem i jest potrzebne wsparcie, szczególnie poprzez działania prewencyjne i zabezpieczenie medyków – wyjaśnia dr inż. Magdalena Bogacka. – Możemy się pochwalić, że w Bytomiu, czyli w pierwszym szpitalu zakaźnym, gdzie zostało zamontowane urządzenie, nikt z personelu medycznego nie został zakażony. Oczywiście wiemy, że to nie tylko zasługa bramy, ale również zaangażowania i profesjonalnego podejścia medyków. Mamy jednak nadzieję, że też przyczyniliśmy się do tego – dodaje.
 
Kolejne jednostki medyczne – Krakowskie Pogotowie Ratunkowe oraz SPZOZ Sądeckie Pogotowie Ratunkowe w Nowym Sączu – otrzymały od Fundacji bramy 22 i 24 lipca. W planach jest także przekazanie pozostałych 2 bram do innych placówek medycznych w Małopolsce.
 
Decyzja o zakupie bram była spowodowana chęcią realnego polepszenia sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Po analizie potrzeb personelu medycznego związanego m.in. ze zwiększeniem bezpieczeństwa Fundacja Novis Plus postanowiła nawiązać współpracę z Politechniką Śląską i firmą WAAM.
– Brama to wydatek, na który większość szpitali po prostu nie stać. Chcieliśmy pomóc, a zawsze w naszych działaniach skupiamy się na „mądrej pomocy”. Tego typu działanie jest tego przykładem – mówi Katarzyna Słaboń, Dyrektor Fundacji Novis Plus. – Poszukując idealnego produktu, spełniającego wymogi szpitali, trafiłam na produkt firmy WAAM. Bardzo dobry kontakt, jak również fakt, że za projektem stoi Politechnika Śląska przekonały mnie o podjęciu współpracy.
 
Przedsięwzięcie zostało finansowo wsparte przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe Warta w ramach akcji „Zostań w domu i pomagaj!”, polegającej na lokalne działania w ramach walki z wirusem SARS-CoV-2. 
 
Brama odkażająca jest jednym z przykładów działań Politechniki Śląskiej podjętych od początku trwania pandemii koronawirusa. Rozwiązanie zostało wyróżnione w 2 konkursach. Jako inicjatywa przyczyniająca się do redukcji negatywnych skutków epidemii w turystyce wynalazek otrzymał nagrodę w międzynarodowym konkursie Światowej Organizacji Turystyki – Healing Solutions For Tourism Challenge. Autorzy zdobyli także Złoty Medal Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji „INTARG 2020”. 
 
 
źródło:Politechnika Śląska