WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

02.09.2020Bielsko: ptasie budki z... łączem WiFi. To nie żart!

Na drzewach rosnących na bielskim Rynku zawisły budki z kodem QR i biegnącymi do ziemi kablami. To nowe urządzenia mierzące wilgoć w korzeniach drzew, czyli system monitoringu wodnego. Za pomocą podobnych urządzeń badana jest także wilgotność na miejskich skwerach.

 

Budki z kabelkami, prócz spełniania normalnych funkcji ptasiego schronienia, mierzą wilgotność gruntu pod drzewami. W podwójnym dnie budki znajduje się bowiem czujnik wilgotności i nadajnik, który przesyła do systemu informację na jej temat.

Dzięki przesyłanym danym służby ogrodnicze mają na bieżąco informacje, czy drzewo jest wystarczająco nawodnione. Program pilotażowo został uruchomiony na Rynku, gdyż rosnące tam drzewa otoczone są brukiem, co sprawia, że nawet w czasie deszczu tylko niewielka ilość wody wsiąka w glebę.

- W okresie letnim drzewa na Rynku są podlewane i w przypadku niewystarczającej wilgotności zamawiane jest podlewanie dodatkowe – oprócz tego z harmonogramu - tłumaczy ogrodnik miejski Dariusz Gajny.

Plik dźwiękowy: gajny.mp3

W sumie na terenie miasta działa 5 czujników wilgotności podłoża. Trzy znajdują się na Rynku, dwa na terenie jednej z rad osiedla w trawniku. Każdy zestaw składa się z czujnika wilgotności, przewodu oraz stacji (mała skrzyneczka) w której jest bateria i nadajnik WiFi. Nadajnik co godzinę wysyła do Urzędu Miejskiego informację o poziomie wilgotności.

Dzięki czujnikom w trawniku specjaliści od zieleni sprawdzają między innymi, jak częstotliwość koszenia wpływa na cyrkulację wody w glebie.

 

Źródło: Urząd Miejski w Bielsku-Białej/ foto: UMBB/Jacek Kachel