WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

03.11.2020 Zielone ekrany w Gliwicach

Ponad 700 drzew utworzy w najbliższych tygodniach pierwsze w Gliwicach zielone ekrany w pasach drogowych. Mają chronić przed hałasem i zanieczyszczeniami, działać kojąco na wzrok kierowców i być udaną, ekologiczną alternatywą dla ekranów typowej konstrukcji, stawianych wzdłuż polskich dróg. Pierwsze drzewa stanowiące trzon zielonych ekranów nasadzono na zjeździe z ul. Tarnogórskiej w kierunku DK 88.

Zielony ekran tworzą wybrane gatunki drzew, które spełniają podstawowy warunek – cechuje je wysoka odporność na trudne warunki siedliskowe panujące w pasach zieleni przyulicznej . – Wybór drzew nigdy nie jest przypadkowy, a dla tak szczególnych lokalizacji wymagał dogłębnego przemyślenia oraz uwzględnienia wielu różnych czynników, m. in. ukształtowania terenu, ekspozycji względem stron świata oraz przebiegu sieci uzbrojenia terenu, zarówno podziemnych, jak i naziemnych – podkreśla Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, który nadzoruje nasadzenia.

Zdecydowano się m.in. na graby kolumnowe, lipy srebrzyste, sosny czarne i platany.
Dzięki odpowiednim kształtom koron wybranych gatunków drzew, odpowiednio dobranym odległościom między nasadzeniami oraz właściwemu zagęszczeniu możliwe jest szybkie stworzenie zielonej ściany, która izoluje od hałasu i zanieczyszczeń, a także uatrakcyjnia miejsca, w których zielone ekrany powstają.

Oprócz zjazdu z DK 88 na ul. Tarnogórską, pojawią się one w nadchodzących tygodniach przy zjeździe z DK 88 na ul. Św. Wojciecha w kierunku ul. Toszeckiej, a także wzdłuż zjazdu z DK 88 na ul. Pionierów w kierunku dzielnicy Kopernika.


źródło:www.gliwice.eu
fot. ZDM w Gliwicach