WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

05.06.2020"Smutni bracia" walczą o prestiżowy tytuł!

Pamiętają historię Sosnowca, teraz walczą o tytuł Drzewa Roku.
 
Potężne i malownicze buki walczą z piętnastką konkurentów o tytuł Drzewa Roku. Konkurs, organizowany przez Klub Gaja, wystartował po raz 10. Zwycięzca konkursu co roku reprezentuje Polskę w europejskim Tree of the Year. Głosowanie trwa do końca czerwca
 
Smutnych Braci do konkursu Drzewa Roku zgłosił Przemysław Bartos, autor bloga "Przyroda dla Sosnowca".
- Pamiętam moment, w którym dowiedziałem się o wynikach oceny zgłoszonych kandydatur. (...) Zdałem sobie sprawę z tego, że po raz kolejny się nie udało. Zacząłem przewijać stronę i czytać opisy finalistów i nagle mnie olśniło. Prawie na samym końcu strony odnalazłem miniaturkę "Smutnych Braci"! To był taki mały moment wzruszenia. Okazało się, że moje działania przestały być tylko i wyłącznie inicjatywami lokalnymi. Jury doceniło mój opis oraz kandydaturę buków, których historia nierozerwalnie związana jest z cmentarzem ewangelickim w Sosnowcu - mówi pomysłodawca.
 
Skąd nazwa Smutni Bracia? Ta nasunęła się przy oględzinach drzew. - Przeprowadziłem szybką analizę miejsca, w którym rosną, przynależności gatunkowej oraz pokroju... i pomysł pojawił się w mojej głowie - mówi Bartos.
 
Smutni Bracia to dwa buki zwyczajne w odmianie "Pendula" i mają ok. 190 lat. Mierzą 15 metrów. To potężne i malownicze drzewa, o płaczącej sylwetce oraz gęstym ulistnieniu, stanowią przepiękny element kompozycyjny i historyczny dla miejsca, w którym się znajdują. W cieniu drzew swoje grobowce mają postaci ważne dla historii Sosnowca: Dietlowie i Meyerholdowie.
 
Historia drzew nierozerwalnie jest związana z cmentarzem ewangelickim, gdzie dumnie rosną. Sosnowiczanie drzewa mogą kojarzyć ze zgodą i kompromisem. W końcu niewiele jest miejsc, a szczególnie cmentarzy, które łączą tyle wyznań.
 
Co ciekawe, cmentarz ewangelicki w Sosnowcu został założony w 1894 r. Natomiast wiek buków szacuje się na około 186–195 lat. Są prawdziwymi świadkami historii i przemian w Sosnowcu.
 
Głosowanie na Drzewo Roku trwa od 1 do 30 czerwca, na stronie www.drzeworoku.pl. Można oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail. Organizatorem jest Klub Gaja.

 
Źródło: UM Sosnowiec