WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-FEST GRANIE

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

21.10.2020"Emaus" w Dzięgielowie walczy z koronawirusem. Potrzebna pomoc!

Ewangelicki Dom Opieki „Emaus” w Dzięgielowie potrzebuje pomocy – z takim apelem zwrócił się biskup diecezji Cieszyńskiej. Kilkudziesięciu pensjonariuszy i personel Domu jest na kwarantannie.

Nie ma wstępu do ośrodka, z przebywającymi tam osobami można kontaktować się tylko zdalnie. Budynki "Emaus" od kilku dni przypominają twierdzę walcząca z koronawirusem.

-  Po wykryciu zakażeń, wszyscy pracownicy zostali skoszarowani wewnątrz. Wydzielono strefy dla pensjonariuszy  – mówi dyrektor Karina Cieślar:  

Plik dźwiękowy: ema1.mp3

Dom Opieki prosi o sprzęt:

Plik dźwiękowy: ema2.mp3

Potrzeba nie tyle rąk do pracy, co właśnie pomocy rzeczowej:  fartuchów jednorazowych, rękawic, pieluchomajtek i artykułów do pielęgnacji osób obłożnie chorych:

Plik dźwiękowy: tk_2emaus%20SET.mp3

Dary można oddawać przy wejściu do „Emaus”.

Znaczna część spośród kilkudziesięciu pensjonariuszy Domu pensjonariuszy jest zakażonych koronawirusem. Stan ich zdrowia, oprócz COVID, często komplikują inne dolegliwości związane z wiekiem.

- Seniorom doskwiera też brak kontaktu z bliskimi. Od dawna nie było odwiedzin, nie wszystkim wystarczają rozmowy przez Skype – mówi Karina Cieślar:

Plik dźwiękowy: ema3.mp3

Pozytywny wynik testu stwierdzono również u kilkunastu opiekujących się seniorami osób. Większość z nich nie przerwała pracy dla podopiecznych.

Placówka na szczęście ma warunki, by przetrwać izolację; jest kuchnia, całodobowa pralnia i pomoc techniczna, gdzie większość personelu nie miała kontaktu z zakażonymi. Być może za sprawą wojewody w najbliższych dniach pojawi się tutaj 3 ratowników-wolontariuszy. Stan zdrowia chorych stale się zmienia. Sytuacja w Dzięgielowie jest dynamiczna, w tej chwili nikt nie wie, jak długo ostatecznie potrwa walka z koronawirusem. Liczy się każda, nawet najskromniejsza pomoc rzeczowa.

O północy minie kwarantanna, nałożona na pierwszą grupę przebadanych pracowników. Zdrowi będą mogli powrócić do swoich domów.


 

Foto:  EDO „Emaus” w Dzięgielowie