WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

01.04.2019Zmodernizowany oddział urologii w Zabrzu

 
Otwarcie wyremontowanego i zmodernizowanego oddziału urologicznego odbyło się w 35. rocznicę powołania Kliniki Urologii w Zabrzu.
 
Remont trwał blisko półtora roku, a jego koszt wyniósł ponad 8,2 mln zł. Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu zmodernizował oddział urologiczny, przebudowując pomieszczenia i wyposażając je w nową aparaturę medyczną.
- To, co teraz zobaczymy, to tylko wierzchołek góry lodowej, niewielki procent finansów, które zostały wykorzystane - powiedział podczas otwarcia prof. Andrzej Paradysz, kierownik Kliniki Urologii SUM. - Tak naprawdę zasadniczą częścią tego projektu jest to, co znajduje się na salach operacyjnych - nowoczesny sprzęt laparoskopowy, endoskopowy. Brakuje nam tylko robota - dodał.
 
Chociaż klinika świętuje 35-lecie, to oddział urologii w tym miejscu działa już od ponad 65 lat (wtedy w ramach kliniki chirurgii). Prof. Andrzej Paradysz podkreślił, że tworzyli go wybitni lekarze, którzy zapisali się w historii polskiej urologii. Klinika w Zabrzu powstała 35 lat temu jako druga po Katowicach. Obecnie jest to Klinika Urologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, jedyna w ramach tej uczelni.
- Cieszy fakt, że modernizacja to jedna z inwestycji tego szpitala. Myślę, że za kilka lat wszystkie budynki będą już wyremontowane. Śląski Uniwersytet Medyczny ma również plany co do tego miejsca - powiedział rektor tej uczelni prof. Przemysław Jałowiecki.- W najbliższej przyszłości chcemy rozpocząć inwestycję polegającą na budowie średniego centrum dydaktycznego, które będzie służyć studentom i pracownikom uniwersytetu do prowadzenia zajęć dydaktycznych - wyjaśnił.
 
W ubiegłym roku  w tym szpitalu oddane zostały do użytku nowe poradnie dla dzieci oraz wyremontowano stację dializ dla dorosłych pacjentów. W ostatnim czasie rozpoczęła się gruntowna modernizacja oddziałów pediatrycznych.
 
Oddział urologiczny posiada 20 łóżek, rocznie trafia tutaj około tysiąca pacjentów, leczone są również dzieci. Przebudowa objęła m.in. wydzielenie sali pooperacyjnej i izolatki, co pozwoli zmniejszyć liczbę zakażeń szpitalnych. Stworzono dyżurkę pielęgniarską z punktem zabiegowym oraz dyżurkę lekarzy. Poszerzono przejścia do sal chorych, a każdy pokój ma węzeł sanitarny. Powstała też kuchnia oddziałowa.
 
Jest również nowy sprzęt do diagnostyki pacjentów, m.in. ultrasonograf do zabiegów biopsji prostaty i obrazowania całego układu moczowego, a także zestaw do cystoskopii, wykorzystywany przy podejrzeniach raka pęcherza moczowego. Zakupiono też zestaw do urodynamiki, przydatny w ocenie zaburzeń układu moczowego.
 
Natomiast na bloku operacyjnym jest m.in. wysokiej klasy laparoskop, umożliwiający małoinwazyjne operacje nowotworów miedniczki i moczowodu. Ultrasonograf z możliwością obrazowania śródoperacyjnego i nowoczesne stoły operacyjne, przydatne podczas długich zabiegów. Zakład Patomorfologii został wyposażony w sprzęt do obróbki i przechowywania materiału histopatologicznego.
 
Całe przedsięwzięcie w większości zostało sfinansowane ze środków unijnych. Z programu operacyjnego infrastruktury i środowiska oraz funduszy resortu zdrowia pochodziło ponad 6,9 mln zł, pozostałe 1,3 mln zł dołożył szpital.
 
(źródło: PAP)