WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

15.03.2019X Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne w Katowicach

Już 19 marca w Katowicach odbędą się X Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne. Organizatorem wydarzenia jest Szkoła Podstawowa Nr 7 Specjalna we współpracy z Wydziałem Promocji Urzędu Miasta. W imprezie uczestniczą ponadto uczniowie katowickich szkół specjalnych SP Nr 6 , SP Nr 39, SP Nr 55, SP Nr 60, SP Nr 61 i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dla Dzieci Słabo Słyszących i Niedosłyszących oraz uczniowie z miast partnerskich Katowic Koszyc, Ostrawy i Miszkolca. 

Spotkanie integracyjne w ramach Międzynarodowych Mistrzostw Kulinarnych jest imprezą dedykowaną uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Celem spotkania jest integracja uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, promocja naszego miasta i regionu, zapoznanie z kulturą innych narodów, promocja zdrowego stylu życia, a przede wszystkim uświadamianie, że dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną to przyszli pełnoprawni obywatele.

(źródło: UM Katowice)

W mistrzostwach uczestniczą reprezentacje sześcioosobowe (po 3 osoby z grupy wiekowej 12-13 lat oraz 3 z grupy wiekowej 14-16 lat) ze wszystkich zaproszonych szkół. W pierwszej części konkursu zadaniem uczniów młodszych jest nakrycie – dekoracja stołu dla swojej reprezentacji celem przygotowania go do wspólnego spożycia przygotowanych potraw. Do dekoracji wykorzystywane są różne ozdoby i gadżety przygotowane przez organizatorów imprezy. Starsi uczniowie mają trudniejsze zadanie do wykonania. Z przygotowanych produktów żywnościowym muszą, zgodnie z przepisem przygotować określoną potrawę. Wykonują ją pod nadzorem mistrza kucharskiego z restauracji „Bohema”. Potrawy przygotowywane w czasie Mistrzostw Kulinarnych nawiązują do kuchni śląskiej. Druga część imprezy to występy artystyczne uczniów.

Wspólnym dziełem uczestników każdej edycji Mistrzostw jest Międzynarodowa Książka Kucharska, zawierająca przepisy przygotowane przez samych uczestników. Same Mistrzostwa, dzięki życzliwości właścicieli, odbywają się w Restauracji „Królestwo”. Co roku późnym popołudniem wszyscy uczestnicy Mistrzostw spotykają się na dyskotece, połączonej z zabawami integracyjnymi, konkursami i quizami. A że uczniowie z zagranicy goszczą w Katowicach przez dwa dni organizatorzy wraz ze środowiskiem lokalny zapełniają im czas wolny czas w postaci zwiedzania miasta, uczestnictwa w warsztatach teatralnych, czy lekcjach muzealnych itp.

 
W zakupie produktów żywnościowych potrzebnych do organizacji Mistrzostw, zakupie drobnych nagród i gadżetów dla partycypują różni prywatni sponsorzy, a finałowa rozgrywka, dzięki życzliwości właścicieli, odbywają się w Restauracji „Królestwo”. Wydział Promocji UM finansuje pobyt gości zagranicznych.