WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

21.05.2019Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Świętochłowicach

 
W poniedziałek, 20 maja br., w Świętochłowicach złożył wizytę Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Powstańca Śląskiego w Lipinach, odwiedził Muzeum Powstań Śląskich oraz spotkał się z mieszkańcami.
 
Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęła się w Świętochłowicach – Lipinach, gdzie powitany przez prezydenta Daniela Begera, w otoczeniu świętochłowiczan złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego. Następnie udał się do Muzeum Powstań Śląskich, gdzie spotkał się z Wojewodą Śląskim i Marszałkiem Województwa Śląskiego, europarlamentarzystami, posłami, senatorami, przedstawicielami władz miasta, miejskimi radnymi i mieszkańcami miasta, którzy tłumnie przybyli na spotkanie.
 
Rok Powstań Śląskich oraz setna rocznica I Powstania Śląskiego stanowiły oś, wokół której przebiegała wizyty. Nie mogło zatem zabraknąć słów dotykających tematu trudnych doświadczeń mieszkańców Śląska.
- To niezwykły zaszczyt móc gościć w naszym mieście głowę Państwa Polskiego – tym bardziej, iż ma to miejsce w tak ważnym dla całego Śląska i naszego miasta czasie – mówił Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice - Nasze miasto to żywy świadek i uczestnik trudnej historii tej ziemi – podkreślił.
- Powstania Śląskie były jednym z fundamentalnych elementów odbudowy Polski po ponad 123 latach zaborów. Tego Polacy mieszkający tutaj na Śląsku bardzo pragnęli. To były wielkie dni bohaterstwa ludu śląskiego, który chciał być częścią odradzającej się Rzeczypospolitej. Jesteśmy im winni honor i ogromny szacunek – mówił Prezydent Andrzej Duda. Nawiązał też w swoim wystąpieniu do tematu trudnej sytuacji finansowej Świętochłowic: - Wierzę, że pomoc finansowa rządu dla miasta jest możliwa. Trzeba wdrożyć plan naprawczy i spłacić zadłużenie. Apeluję o zgodę i legalizm. Trzeba razem prowadzić miejskie sprawy – dodawał Prezydent RP.
 - Świat o Świętochłowicach w końcu sobie przypomni – wystarczy jedynie zakasać rękawy i wykorzystać doskonałą lokalizację po to, by stworzyć tereny inwestycyjne zdolne konkurować z innymi, rozbudować sieć drogową, zacząć realne działania w zakresie mieszkalnictwa i zadbać o to, by Świętochłowice stały się miejscem przyjaznym dla mieszkańców, przedsiębiorców, ludzi kultury, sztuki, sportu i nauki. Aby stały się miastem, które w końcu samo zacznie się rozwijać i innym pozwoli rozwijać skrzydła – zapewniał Daniel Beger.
 
Na zakończenie wizyty Prezydent RP przez prawie godzinę rozmawiał ze zgromadzonymi przy Muzeum Powstań Śląskich mieszkańcami. Świętochłowiczanie mogli nie tylko zamienić kilka słów z prezydentem, ale także zrobić pamiątkowe zdjęcia.
 
(źródło: UM Świętochłowice)