WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

18.02.2019Większe dofinansowanie na kotły w Chorzowie

Ulica Armii Krajowej utonęła w gęstym, gryzącym dymie. Mieszkańcy myśleli, że obok nich wybuchł pożar, a to po prostu jeden z lokatorów wpadł na pomysł... opalania kabli w domowym piecu.

 
To nie żart. Zwój miedzianych kabli i roztopione pozostałości po ich otulinie znaleźli strażnicy miejscy, kiedy przyjechali interweniować w Chorzowie Batorym.

 

- Niestety to nie odosobniony przypadek. W ostatnich dniach, podczas kontroli, trafiliśmy na spalane plastikowe butelki i płyty meblowe – wylicza Henryk Rusnak z chorzowskiej Straży Miejskiej i dodaje – W przypadku sklejek meblowych można mówić o nieświadomości, ale opalanie kabli to już celowe szkodzenie sąsiadom
 
.Dlatego sprawca został surowo ukarany. Nad tym, aby do takich sytuacji dochodziło jak najrzadziej czuwa Straż Miejska. Tylko w tym, wciąż trwającym sezonie grzewczym, dokonano już ponad 400 kontroli. Dla porównania w poprzednim było ich zaledwie 80. Jest to możliwe dzięki wzmożonej pracy specjalistycznego patrolu Straży Miejskiej wyposażonego w aparaturę pozwalającą zbadać rodzaj spalanego paliwa.
 
Jednak praca strażników miejskich to nie tylko mandaty. To przede wszystkim uświadamianie mieszkańców, jak groźne dla zdrowia jest spalanie śmieci, plastiku, opon i gumy. Opalanie nimi prowadzi do uwolnienia wielu niebezpiecznych substancji i przyczynia się do powstawania niskiej emisji, czyli tak dokuczliwego wszystkim smogu.
 
Smog to nie tylko kwestia palenia śmieci. W walce z niską emisją niezwykle ważne jest nie tylko CO ale i w CZYM palimy. Nawet lepsze jakościowo paliwo nie będzie spalane efektywnie i ekologicznie, jeśli w domach i mieszkaniach korzysta się z przestarzałych pieców.
 
Wymiana na kotły nowszej generacji jest często kosztowna, ale mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie. Od lutego jego poziom wzrósł do 3000zł
- Bardzo się cieszę, że radni poparli naszą propozycję, aby zwiększyć dofinansowanie. Wcześniej wynosiło ono 2500 złotych. Taką kwotę można wykorzystać na różne cele: przyłączenia do sieci ciepłowniczej, zakupu kotłów, wymiany kaloryferów – zauważa Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta.
 
Działania edukacyjne, a także program dofinansowań do zmiany sposobu ogrzewania są krokami ku lepszemu powietrzu. Zwarta zabudowa konurbacji górnośląskiej, a także stosunkowo mała liczba przyłączeń kamienic do sieci powoduje, że normy jakości powietrza w województwie śląskim są często przekraczane nawet o kilkaset procent. W Chorzowie informacje o aktualnym stanie powietrza są wyświetlane na Urzędzie Miasta od strony ul. Jagiellońskiej.
 
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z dofinansowań prosimy o kontakt z Wydziałem Usług Komunalnych i Ekologii nr tel. 32 416 54 11 , UM ul. Rynek 1 pokój 411
 
(źródło: chorzow.eu)