WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

25.02.2019W tym roku 75 stacji rowerowych w Katowicach

1 kwietnia w Katowicach zostaną uruchomione wypożyczalnie miejskich rowerów. W tym roku będzie aż 75 stacji, a rowerów ponad 600, w tym rowery typu cargo. Wypożyczalnie będą działały aż do końca października.
 
W 2018 roku w Katowicach „City by bike”, czyli system wypożyczalni miejskich rowerów, działał wyjątkowo długo (do grudnia) i był rekordowy: składał się z 54 stacji i 450 rowerów. W 2019 roku miejskich rowerów w stolicy aglomeracji będzie jeszcze więcej: przy 75 stacjach pojawi się ponad 600 jednośladów. Tak jak przed rokiem operatorem systemu jest firma Nxtbike.
- To nie jest nasze ostatnie słowo, gdyż docelowo w Katowicach, zgodnie z moimi zapowiedziami, w kolejnych latach będzie działało łącznie aż 150 stacji. Podjąłem także decyzję, by system funkcjonował od początku kwietnia do końca października, kiedy cieszy się największą popularnością - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
 
Jak przypominają przedstawiciele miasta w ubiegłym roku katowiczanie wypożyczali miejskie rowery ponad 200 tysięcy razy. W tym roku wypożyczalnie wystartują 1 kwietnia. Na początek stacji będzie 54. Kolejne zostaną uruchomione 1 czerwca oraz 1 lipca.
– Ze względu na techniczne możliwości operatora sieci zdecydowaliśmy się na rozwój systemu w trakcie sezonu. Przed nami dwie rozbudowy - w czerwcu o 12 stacji realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego i w lipcu o dziewięć dodatkowych stacji realizowanych z inicjatywy prezydenta. Dodatkowo po analizie statystyk oraz infrastruktury rowerowej zdecydowaliśmy się na zmianę lokalizacji czterech stacji – wyjaśnia Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu i dodaje, że przeniesione zostają stacje Ligota PKP na teren Centrum Przesiadkowego Ligota, Nikiszowiec Św. Anny-Szopienicka na Nikiszowiec Szyb Wilson, Nikiszowiec Jantor na Skwer Zillmannów oraz Osiedle Ptasie Drozdów na Osiedle Ptasie Słowików.
 
Poza tymi lokalizacjami stacje będą w miejscach, które znamy sprzed roku. A gdzie pojawią się nowe? 1 czerwca uruchomione zostaną wypożyczalnie na Osiedlu Paderewskiego, w Dębie, Józefowcu, Brynowie, Burowcu i Zarzeczu. Natomiast 1 lipca stacje pojawią się m.in. przy Francuskiej 70 oraz na placach Hlonda, Miarki i Grunwaldzkim, a także w Piotrowicach, Podlesiu, Panewnikach, Załężu i Dąbrówce Malej.
 
(źródło: UM Katowice)