WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

14.05.2019W sobotę SprzątaMy Koszutkę

SprzątaMy Dzielnice to akcja społeczna organizowana cyklicznie przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty i Urząd Miasta w Katowicach. W tegorocznej edycji mieszkańcy wybrali pięć terenów, które chcę wspólnie posprzątać. Po Załężu i Giszowcu kolej na Koszutkę.

 
W Załężu akcja zgromadziła 40 uczestników, a w Giszowcu setkę. W lesie przy ul. Adama wolontariusze zebrali ponad dwa kontenery śmieci i pobili dotychczasowy rekord dwóch edycji. W 239 workach odpadów najwięcej było szkła i plastiku, dużo odpadów zmieszanych i metalu. Z większych gabarytów: dwa zderzaki, 10 opon, 9 walizek, kanapa, telewizor, a do tego płyty winylowe i klawiatura. 
 
Kolejna akcja sprzątania odbędzie się 18 maja w dzielnicy Koszutka. Mieszkańcy posprzątają tereny zielone wzdłuż byłego nasypu kolejowego, między ulicami Stęślickiego a Słoneczną. 

Zasady akcji są proste. Wszyscy chętni zbierają się w sobotę, 18 maja, o godz. 10, przy Szkole Podstawowej nr 36 (ul. Iłłakowiczówny 13). Jak zawsze uczestnicy sprzątania dostaną rękawice i worki do selektywnej zbiórki odpadów od Wydziału Kształtowania Środowiska UM w Katowicach. Na miejscu będą toi – toie z umywalkami i kontenery, które po akcji zostaną wywiezione przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Akcję koordynuje Stowarzyszenie Wolnej Herbaty, które na zakończenie zaprasza wszystkich na grilla, z potrawami mięsnymi i wegańskimi. Jak zawsze nie zabraknie wody do picia, a konkretnie katowickiej kranówki, serwowanej przez Katowickie Wodociągi, a także herbaty, owoców i ciastek. Ze sobą warto zabrać naczynia wielorazowego użytku, w tym kubek czy sztućce.

 
W Załężu wielkim wsparciem akcji było zaangażowanie „Zielonego Załęża”, a w Giszowcu pomagała Śląsko – Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa, sprzątały też zuchy z 8. Gromady Zuchowej „Dzielne Orzełki”. W Koszutce do sprzątania zagrzewa „NaprawiaMy Koszutkę”. Samochody dostawcze na potrzeby akcji sprzątania dostarcza firma Traficar. Przedsięwzięcie wspiera też Przedsiębiorstwo Budowlane Anbud. 
 
SprzątaMy Dzielnice to element projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach. 
 
(źródło: UM Katowice)