WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

16.01.2019W Katowicach ruszyła kolejna edycja akcji "Lokal na kulturę"

 
Urząd Miasta Katowice oficjalnie ogłosił XII odsłonę projektu „Lokal na kulturę”, czyli konkursu na najem lokali użytkowych, w których prowadzona będzie działalność kulturalna, artystyczna i twórcza. W lokalach tych obowiązują preferencyjne stawki czynszu. 
 
Tym razem miasto wystawiło do konkursu 3 lokale. 
 
Jeszcze w grudniu 2018 miasto zawarło umowę na 3 lokale na kulturę wybrane w poprzedniej, jesiennej edycji: przy ul.  Andrzeja 1, Koszalińskiej 18 i Przedwiośnie 4. Pomieszczenia te muszą najpierw przejść adaptację do nowych funkcji, więc na start działalności trzeba jeszcze trochę poczekać. Prężnie działa natomiast część podmiotów, które zawarły umowy w poprzednich edycjach konkursu.  Przy ul. Chopina 8 od niedawna Stowarzyszenie Artyści Tułacze prowadzi Teatr Młody. Ich niewielka scena i widownia na 40 osób zapewnia artystyczną autonomię i przestrzeń, w której mają nadzieje stworzyć zupełnie nową, alternatywną społeczność artystyczną. Teatr Młody to grupa ludzi zafascynowanych dwudziestoleciem międzywojennym, którzy swoje sceniczne marzenia rodem ze Starego Hollywood postanowili urzeczywistnić w centrum Katowic. Młoda i kameralna scena na ulicy Chopina 8 ma odpowiedzieć na zapotrzebowanie alternatywnego teatru w górnośląskiej stolicy i nie tylko. Artyści tworzą autorskie scenariusze w oparciu o klasyczne wzorce jak rewia czy kabaret i dzięki niewielkiej przestrzeni, którą dysponują mogą zadbać o intymność między aktorem a widzem. Wspólnie szlifują swoje rzemiosło aktorskie, taneczne i wokalne. Teatr Młody tworzy innowacyjne kreacje artystyczne i jest otwarty na inicjatywy z zewnątrz. Na deskach swojej sceny chcą gościć ludzi, z którymi dzielą wspólną pasję do sztuki.
 
Teatr rozpoczął swoją działalność w listopadzie z inauguracyjną rewią „Twój pierwszy raz”, którą okrzyknięto sukcesem. Spektakl cieszy się ogromnym zainteresowaniem, teatr w odpowiedzi na prośby widzów zapowiada powrót tej sztuki z początkiem nowego roku.
 
Zaś przy ul. Warszawskiej 67 działa Prywatna Szkoła Muzyczna. 
– W październiku 2017 r. przystąpiliśmy do konkursu „Lokal na Kulturę”. Od stycznia 2018 r. rozpoczęliśmy adaptację lokalu przy ul. Warszawskiej 67 na szkołę muzyczną. Prace trwały pół roku. Od czerwca rozpoczęliśmy zapisy do szkoły. Nasza placówka otwarta jest na dzieci, młodzież ale również dorosłych, którzy chcieliby nauczyć się grać na wymarzonym instrumencie. Do szkoły można zapisać się w dowolnym momencie roku szkolnego. Zapraszamy wszystkich – zachęca najemca Łukasz Dębski. 
 
Natomiast przy ul. Kościuszki 39 powstał Alternatywny Dom Kultury. Prowadząca go Fundacja Imago Silesia w 2018 r. zakończyła remont lokalu. Odbywają się w nim różne wydarzenia kulturalne, np. wystawa „Promenada na południe. Historia ulicy Kościuszki”.
 
Wystawy organizuje też Fundacja Kultura Obrazu, która w 2016 r. pozyskała pomieszczenie przy ul. Kordeckiego 2, w którym prowadzi działalność warsztatową, wystawienniczą, archiwizacyjną (cyfrowo) oraz merytoryczną (biuro fundacji). – Działamy na polu edukacji wizualnej. Interesuje nas rola fotografii w życiu codziennym – dlatego chętnie sięgamy do albumów rodzinnych i fotografii amatorskiej. Ciekawią nas archiwa. Organizujemy wystawy i warsztaty, wydajemy książki (także on-line) – mówią przedstawiciele fundacji. 
 
(źródło: UM Katowice)