WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

15.07.2019W Bytomiu ruszył Budżet Obywatelski

Rusza Bytomski Budżet Obywatelski. Po kilku latach przerwy mieszkańcy Bytomia ponownie będą mogli zdecydować na co przeznaczyć część miejskich pieniędzy. Na ten cel zagwarantowano aż 4 mln zł. Nabór wniosków potrwa od 15 lipca do 10 września. 
 
Wystarczy mieć dobry pomysł i znaleźć 50 mieszkańców Bytomia, którym pomysł też się spodoba. Potem pozostaje tylko zgłoszenie projektu, oczekiwanie na ocenę formalną i emocjonujące głosowanie, w wyniku którego wyłonione zostaną najlepsze propozycje. W ten sposób bytomianie mogą zmienić swoje otoczenie przy pomocy Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Powodzenie realizacji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego zależy od zaangażowania i pomysłów mieszkańców. Liczymy na aktywność bytomian i wierzymy, że inicjatywa ta będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. 
 
Zgłaszane do budżetu obywatelskiego projekty nie muszą dotyczyć tylko inwestycji i remontów, mogą być związane także np. z organizacją wydarzeń. W nowym rozdaniu zrezygnowano z rejonizacji i podziału projektów na dzielnice, a także umożliwiono pomysłodawcom odwołanie się od negatywnego wyniku weryfikacji wniosku. Nowa edycja Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego zakłada też, że w głosowaniu na poszczególne projekty będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Bytomia. 
 
W przypadku osób niepełnoletnich potrzebna będzie zgoda rodzica lub opiekuna. Dobrą informacją dla społeczności szkolnych jest to, że po zmianie przepisów one także będą mogły zgłaszać swoje pomysły. Warunkiem będzie udostępnienie mieszkańcom powstałych na terenie szkoły obiektów, np.placu zabaw czy nowego boiska. Prace nad budżetem obywatelskim są przede wszystkim okazją do dialogu miedzy mieszkańcami a władzami miasta – mówi Michał Bieda, I zastępca prezydenta Bytomia. Dzięki budżetowi obywatelskiemu poznajemy lepiej potrzeby społeczne mieszkańców. To narzędzie, które aktywizuje i angażuje mieszkańców a także umożliwia realizację konkretnych pomysłów. 
 
Podpisane wnioski do Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego (wraz z listami poparcia) można składać od 15 lipca do 10 września w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2, przesyłać listownie, oraz elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP/SEKAP. Głosowanie odbywać się będzie w dniach od 13 do 28 października 2019 r. w formie elektronicznej i papierowej.
 
 
źródło: UM Bytom