WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

26.03.2019W Bytomiu powstanie nowoczesne lodowisko

 
Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz przekazał dokumenty do Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej budowy nowoczesnej hali lodowiskowej w Bytomiu. Inwestycja została pozytywnie zarekomendowała przez Polski Związek Hokeja na Lodzie, a bytomscy radni  podjęli uchwałę o zabezpieczeniu środków finansowych na realizację inwestycji.  
 
Nowy obiekt zamiast „Stodoły”
 
Nowe lodowisko powstanie przy ul. Pułaskiego, w miejscu wysłużonej już „Stodoły”. Budynek „Stodoły”, który jeszcze pół wieku temu był ucieleśnieniem marzeń hokeistów o sztucznym lodzie, dziś jest w bardzo złym stanie technicznym. Dlatego też obiekt zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie nowa hala lodowiskowa.   
– Nowe lodowisko będzie otwarte dla bytomian. Mieszkańcy skorzystają z ogólnodostępnej ślizgawki, przy której będzie działać wypożyczalnia i szlifiernia łyżew. Drużyny dzieci i młodzieży właśnie tutaj będą mogły trenować i brać udział w hokejowych rozgrywkach – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – Równocześnie będzie to miejsce, gdzie nasze utytułowane hokeistki i hokeiści będą mogli zwyciężać w kolejnych ligowych meczach.
 
Infrastruktura hali zostanie dostosowana do europejskich standardów – będzie spełniała wymogi obiektów najwyższych klas rozgrywkowych Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. W Bytomiu będą mogły odbywać się także turnieje z udziałem reprezentacji Polski. Hokeistki oraz hokeiści skorzystają z rozbudowanego zaplecza szatniowego wraz ze strefą odnowy biologicznej i siłownią. Mecze z wygodnych trybun będzie mogło oglądać 1,5 tys. widzów. Przy lodowisku powstanie także strefa gastronomiczna i dostosowana do potrzeb obiektu – baza noclegowa.
 
Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku
 
Hala lodowiskowa powstanie w formule „zaprojektuj – wybuduj”, na podstawie opracowanego programu funkcjonalno-użytkowego. Prace będą prowadzone w taki sposób, aby umożliwić ciągłość użytkowania istniejącej tafli lodowiska w sezonie.
– Na początku kwietnia będziemy gotowi do ogłoszenia przetargu. Jeśli w czerwcu wybierzemy wykonawcę, w miesiącach wakacyjnych przeprowadzimy prace projektowe i do września uzyskamy niezbędne pozwolenia, w październiku moglibyśmy rozpocząć realizację inwestycji – mówi Adam Fras, III zastępca prezydenta Bytomia.
 
Główną konstrukcję nośną obiektu planuje się wykonać w technologii żelbetowej monolitycznej, natomiast konstrukcja dachu będzie wsparta na drewnianych dźwigarach. Na etapie tworzenia projektu budowlanego zostaną dookreślone parametry użytkowe i techniczne nowego lodowiska.
 
Planowany termin zakończenia prac budowlanych to koniec 2021 roku.
 
(źródło: bytom.pl)