WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

13.05.2019Europejski Kongres Gospodarczy po raz 11. w Katowicach

 
Od dziś przez 3 dni Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stanie się areną dyskusji dotyczących kondycji polskiej i światowej gospodarki oraz trendów w ekonomii. 
 
Plik dźwiękowy: MW_obrazek_EKG.mp3
 
Podczas uroczystego otwarcia w Spodku zgromadzeni goście rozmawiali o europejskich wyzwaniach społecznych w odniesieniu do zdrowej gospodarki. W inauguracji uczestniczyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Robert Magdziarz.
 – To dla mnie również przeogromny zaszczyt. Cztery lata mam przyjemność witać państwa, witać wszystkich gości podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W polskiej terminologii, w skrócie to tak zwane EKG. I takie EKG, czyli badanie, badanie i diagnostyka, zostało również tutaj przez rząd Prawa i Sprawiedliwości cztery lata temu dokonane. Na tej podstawie i również na kanwie dyskusji podczas kongresu gospodarczego, pewne implementacje były możliwe do wdrożenia. Powstał plan - "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" pana premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie powstała strategia. Tutaj, na Śląsku, jako jedyną w Polsce stworzyliśmy Metropolię Śląsko-Zagłębiowską. Został napisany "Program dla Śląska", który opiewa na kwotę ponad 50 miliardów złotych. Kolejne dokumenty strategiczne - w Zarządzie Województwa. To wszystko świadczy o tym, jak ważny ten region jest dla państwa polskiego. I ten plan, i ta strategia przyczyniły się również do tego, że dzisiaj państwo polskie jest państwem stabilnym o bardzo dobrych wskaźnikach makroekonomicznych,  o bardzo niskim bezrobociu, o wysokiej dynamice wzrostu gospodarczego. To było realne, to było możliwe przy założeniu zrównoważonego rozwoju. Żeby cała Polska mogła rozwijać się w sposób symetryczny, żeby była możliwość współudziału każdej części naszego kraju w tym wzroście gospodarczym. Życzę, aby kolejny już XI Europejski Kongres Gospodarczy był dla Państwa również czasem niezmarnowanym. Czasem dobrych dyskusji merytorycznych, bardzo pogłębionych, bo ja z własnego doświadczenia (...) mogę powiedzieć, że rzeczywiście tutaj niejednokrotnie wykuwają się dobre rozwiązania. A wracając do tego samego początku, czyli tego EKG: województwo śląskie - Śląsk jest sercem Polski. Gospodarczym sercem Polski. Bije stabilnie, ale by biło mocniej, to potrzebna jest współpraca wszystkich nas  – mówił wojewoda podczas dzisiejszej sesji otwierającej wydarzenie.
 
Wśród gości tegorocznego kongresu znaleźli się polscy i zagraniczni politycy, a także przedsiębiorcy, dyplomaci oraz naukowcy. W całym wydarzeniu zadeklarowało udział 12 tysięcy uczestników. W tym roku zaplanowano aż 150 sesji. W agendzie znajduje się wiele ważnych dla gospodarki, przemysłu, środowiska i człowieka tematów. Już po raz czwarty towarzyszyć EKG będą European Start-up Days.
 
(źródło: Śląski Urząd Wojewódzki)