WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

29.05.2019Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

 
8 milionów złotych wynosi pula Budżetu Obywatelskiego  w Sosnowcu. Tegoroczna edycja różni się od poprzednich. Zmiany spowodowane są nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym.  Na pomysły i zadania miasto czeka do 17 czerwca.
 
Nowością Budżetu Obywatelskiego w 2019 roku jest strefa ogólnomiejska na którą przeznaczamy milion złotych.
– W tej strefie czekamy na projekty, których wartość przekracza kwoty przeznaczone na konkretny rejon lub takie, które obejmują obszar większy niż jeden rejon lub znajdują się na terenie szkoły albo przedszkola – wyjaśnia Piotr Pluta, kierownik w Wydziale Kultury i Promocji Miasta.
 
Podobnie jak w ubiegłych latach miasto podzielone jest na 17 rejonów. Na osiedlowe pomysły przeznaczono 5 mln zł. W ramach promocji walki z niską emisją  w tym roku w ramach BO miasto wyjątkowo przekazuje 1 mln zł na indywidualne dopłaty do wymiany źródeł ciepła. W tym przypadku mieszkańcy planujący tego typu inwestycje w swoich domach będą składać wnioski do Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami.
 
Po raz kolejny osobna pula pieniędzy (600 tys. zł.) będzie przeznaczona na inwestycje przy przedszkolach.
 
W dwóch poprzednich edycjach BO doskonale sprawdziły się Młodzieżowy Grant Obywatelski oraz Przedszkolny Grant Obywatelski 
– Jest to bardzo fajna promocja kształtowania postaw obywatelskich wśród najmłodszych, ponieważ uczniowie szkół zgłaszają swoje pomysły, promują je wśród koleżanek i kolegów i nad nimi głosują – tłumaczy Piotr Pluta. W placówkach przedszkolnych w imieniu najmłodszych głosują rodzice.
 
Swoje pomysły mieszkańcy mogą zgłaszać w Wydziale Kultury i Promocji Miasta (al. Zwycięstwa 20 pok. 404) do 17 czerwca. Można to zrobić osobiście, przesyłając skan dokumentów na adres: obywatelski@um.sosnowiec.pl lub tradycyjną pocztą na adres: Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Kultury i Promocji Miasta, al. Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec z dopiskiem "Budżet Obywatelski".
– Jeśli ktoś  ma wątpliwości dotyczące pisania wniosków lub głosowania to postaramy się je rozwiać na jednym ze spotkań informacyjnych. Najbliższe odbędzie się 5 czerwca o godz. 17.00 w sali 319 Urzędu Miejskiego w Sosnowcu – mówi Joanna Grabarczyk z referatu promocji i konsultacji społecznych.
 
Urzędnicy pomogą również w wypełnieniu wniosku i sprawdzeniu formalności. Maraton pisania projektów odbędzie się 8 czerwca w Urzędzie Miejskim ( al. Zwycięstwa 20, sala 221, od godz. 9.00 do godz. 13.00).
 
Głosowanie nad projektami planowane jest na przełomie września i października.
 
Więcej szczegółów na stronie www.obywatelski.sosnowiec.pl. Tam także formularze zgłoszeniowe i potrzebne dokumenty.
 
 
(źródło: UM Sosnowiec)