WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

20.05.2019Risto Dufva trenerem hokejowej GieKSy

 
Doświadczony fiński szkoleniowiec objął TAURON KH GKS Katowice.
 
Risto Dufva porozumiał się z naszym zespołem w sprawie rocznego kontraktu. 56-letni szkoleniowiec ma za sobą wiele lat pracy na ławce trenerskiej i niezwykle bogate doświadczenie. W sezonie 2008/2009 fińskiej ligi został wybrany najlepszym szkoleniowcem sezonu zdobywając także mistrzostwo ligi. Na swoim koncie ma także sukcesy z reprezentacją Finlandii, dla której pracował w roli asystenta zdobywając srebro oraz brąz Igrzysk Olimpijskich, a także srebro i brąz Mistrzostw Świata. Przez ostatni rok pracował w Polsce w sztabie szkoleniowym Reprezentacji Polski jako trener – konsultant. W najbliższym sezonie obejmie drużynę TAURON KH GKS-u Katowice. 
- Decyzja o wyborze trenera Risto Dufvy została podjęta po bardzo długiej i głębokiej analizie. To musiała być bardzo dobrze przemyślana decyzja i zweryfikowana pod wieloma aspektami dotyczącymi m.in. doświadczenia i stażu trenerskiego, znajomości polskiego hokeja, koncepcji rozwoju drużyny, warsztatu trenerskiego i metod treningowych oraz. co było bardzo ważne, zaangażowania w proces szkoleniowy grup młodzieżowych. Bardzo ważne były kontakty oraz znajomość rynku transferowego, a ta jest u trenera Duvy bardzo imponująca. Jestem przekonany do pomysłu trenera na budowę zespołu i metod treningowych, jedyną wątpliwość mogłem mieć do kwestii jego motywacji. Risto przekonał mnie tym, że nowe środowisko, w którym przyjdzie mu pracować, stanowi dla niego kolejne wyzwanie i bodziec do dalszego rozwoju sportowego - mówi Wojciech Tkacz, dyrektor sportowy GKS-u. 
- Trener Dufva zdążył poznać polski hokej pomagając Tomkowi Valtonenowi w prowadzeniu Reprezentacji Polski. Wiele rzeczy go zaskoczyło, ale ciągle chce podzielić się swoją wiedzą i jest pewien, że wspólnie możemy wprowadzić nowe zasady budowy i funkcjonowania drużyny, które będą z korzyścią nie tylko dla naszego klubu, ale także dla całego polskiego hokeja. Naszym zadaniem jest zachęcenie do gry zawodników, którzy wierzą, że nadal mogą się rozwijać. Nie jest to zależne od ich wieku, dlatego kompletujemy zespół złożony zarówno z młodych, jak i bardziej doświadczonych hokeistów. Na razie nie chcemy mówić o celach, gdyż za dużo mamy niewiadomych. Teraz skupiamy się na ciężkiej pracy każdego dnia i na budowie struktury, o którą oprzemy nasze zamierzenia i dalsze działania. Zawodnicy na pewno dowiedzą się czego trener od nich oczekuje i jak mają ze swoich obowiązków się wywiązać. Wszyscy będą znać swoje role w zespole, a głównym kryterium oceny ich gry nie będzie punktacja kanadyjska, tylko sposób realizacji wyznaczonych zadań - dodaje dyrektor sportowy. 
- To dla mnie odpowiedni moment, by związać się z TAURON KH GKS-em Katowice. Bardzo się cieszę, że tu jestem. Pracuję w roli szkoleniowca już 29 lat, z czego większość czasu spędziłem w Finlandii będąc częścią różnych klubów, a także reprezentacji narodowej. W Katowicach chcę zmienić jedną rzecz, mianowicie wszystko. Wiem, że Polska Hokej Liga zmieniła format i stała się jeszcze bardziej otwarta na obcokrajowców. Jednak dla mnie ważne będzie to, by wykorzystać zawodników z Polski - mówi Risto Dufva. 
 
Asystentem trenera pozostanie Piotr Sarnik. Do sztabu szkoleniowego dołączy również fiński trener Tommi Satosaari, który będzie odpowiadał za szkolenia bramkarzy. Kierownikiem technicznym został Kamil Berggruen, a serwisantem pozostanie Grzegorz Matczak.
 
(źródło: GKS Katowice)